YERLİ MALI - Hayat’ta anlam ve fikir dolu hafta   

YERLİ MALI - Hayat’ta anlam ve fikir dolu hafta  

 

Hayat Kreş ve Anaokulları’nda yerli malı haftası kapsamında yapılan etkinlik ve aktivitelerle üretimin, üretken olmanın, yerli malı kullanımının ve tutumlu olmanın önemine dikkat çekildi.

STEM Eğitim Modeli’nin uygulandığı Hayat Kreş ve Anaokulları'nda hafta boyunca yerli üretim, teknoloji ve tasarruf hakkında birçok belgesel ve anlatımlarla öğrencilere bilgilendirmeler yapıldı.

Öğrencilere "siz olsanız ülkemiz için ne üretirdiniz?” Sorusunu sorarak beyin fırtınası sonucu yeni fikirler ortaya koyularak çeşitli projeler oluşturuldu.

60-72 ay grubu ilköğretime hazırlık Dahiler Sınıfı öğrencileri ve öğretmenleri, kendi çizim ve projeleri ile insanlara zor anlarında yardım edebilecek yerli araçlar; 48-60 ay grubu anasınıfı Bilginler Sınıfı öğrencileri evde aileleri ile geri dönüştürülebilir malzemeler ile giyilebilen ürünler; 36-48 ay gurubu Mucitler Sınıfı öğrencileri ise kendi fikirleri ile güvenli ulaşım araçlarını tasarladı.

Her öğrenci kendi projesinin sunumunu yaparak amaç ve hedeflerini anlattı. İlköğretim hazırlık sınıfı ve anasınıfı öğrencilerinin ekip çalışması ile "2 boyutlu ve 3 boyutlu yerli uzay aracı" tasarımı yapıldı.

Öncelikle öğrenciler iki gruba ayrılıp, öğretmenler rehberliğinde öğrencilerin fikirleri ile prototip çizimi yapıldıktan sonra ahşap parçalar ile yerli uzay araçlarının tasarımı yapıldı.

Tasarrufun öneminin de üstünde duran Hayat Kreş ve Anaokulları 24-36 ay grubu Afacanlar Sınıfı öğrencileri ile de artık materyaller kullanarak pil ile çalışan gece lambası tasarladı.

Projeler sonunda ailelerin ikramları ve ülkemizde üretilen ürünlerle hazırlanan yerli malı ürünlerin ikramı ile hafta kapatıldı.

Hayat Kreş ve Anaokulları Kurucusu İbrahim Hakan Demirkan, "Yerli malı haftası sadece yeme-içme ile sınırlandırılacak bir hafta değildir. Bizim ülke olarak teknoloji anlamında üretime de ihtiyacımız vardır. Bunu başarabilecek yarının büyükleri, bugünün küçükleridir. Bizim okul olarak vizyonumuz STEM Eğitim modelimiz kapsamında öğrencilerimize her anlamda 21.yüzyıl becerilerini kazandırmaktır. Bu farkındalık için tüm çalışma arkadaşlarımı tebrik ederim" dedi.

17.12.2020 (Haber Merkezi)