Vali Gül: “Kitap okumak bir kazanım ödülünün umre olması ise daha önemli bir kazanım”

Vali Gül: “Kitap okumak bir kazanım ödülünün umre olması ise daha önemli bir kazanım”

Şahinbey Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Umre Ödüllü Kitap Okuma Yarışması kapsamında umre yolcuları buluşması gerçekleştirildi.

 Vali Gül, burada yaptığı konuşmada kitap okumanın önemli bir kazanım olduğunu ve ödülünün Umre olmasının ise bunu daha önemli kıldığını kaydetti. 

Gaziantep Valiliği, Şahinbey Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Gaziantep İl Müftülüğü işbirliğinde hayata geçirilen proje ile Umre’den gelen öğrencilerle bir araya gelinen programda konuşan Vali Gül, “İki güzelliği bir arada yaşıyoruz. Şahinbey Belediyesinin verdiği kitapları okuyarak bunlarla ilgili bir kazanım sağlamak önemli ama bunların içerisinde Umre ödüllü olan daha da kıymetli. Böyle etkinlikler,  gençlerin, çocukların, kadınların, ailenin güçlenmesini sağlayarak başta bağımlılık olmak üzere birçok sorunun da ortadan kalkmasına vesile oluyor. Bu nedenle bu tür etkinlikleri çoğaltmamız, desteklememiz lazım” ifadelerini kullanarak bunu kendine iş edinen, bu anlamda gençlere yönelik projeler yapan Şahinbey Belediyesi Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ve ekibi ile emeği geçen herkese teşekkür etti.  

Gaziantep Milletvekili Muhittin Taşdoğan,  dinimizin ilk emri olan ‘OKU’ emrine Gaziantep’te uyanlar var diyerek şöyle devam etti:

“Ben Okuyorum Gaziantep Okuyor” diyen bir valimiz var. Tüm ilde okumakla ilgili faaliyetler yapan ve bugün burada olmamıza vesile olan, Umre ödüllü kitap okuma yarışması düzenleyen, gençlere ve okumaya özen gösteren bir belediye başkanımız var. Bu şuurda olan ve bu kampanyaya destek veren milli eğitimimiz var.  Allah’ın ilk emrini doğru olarak yaymaya çalışan bir müftülüğümüz var. Bunların kıymetini bilin arkadaşlar”

Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak, “Bugün çok özel iki programın bir araya gelmesinde buluştuk. Birincisi Umre ödülü ikincisi kitap okuma yarışması. İkisi de birbirinden değerli. Bu iki güzellikten Umre belki büyüklerimizin yıllarca hayalini kurduğu, gitmek için dua ettiği bir yer. Bu topraklara ulaşmanızda, Umre ziyareti yapmanızda sizlere vesile olan Şahinbey Belediye Başkanımıza, çok değerli Valimize ve Milli Müdürümüze teşekkür ediyorum. Diğer tarafından Valiliğimizin “Ben Okuyorum Gaziantep Okuyor” kampanyasında bizler de hep birlikte oluyoruz” diye konuştu.

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, ise Gaziantep Valiliğince başlatılan “Ben Okuyorum Gaziantep Okuyor” kampanyasına değinerek okuyama teşvik için çeşitli çalışmaların yürütüldüğüne işaret etti.

Tahmazoğlu, “Her ay ortaokul ve lise öğrencilerimize kitap dağıtıyoruz. Şu ana kadar 4 milyon 700 bin kitap dağıttık, bu kitapları dağıtmaya ve Milli Eğitime destek vermeye devam edeceğiz. Gençlerimizin daha çok okumasını, ilim sahibi olmasını istiyoruz. Onlara güveniyoruz” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe, İl Müftüsü Ahmet Çelik, umreye giden öğrenciler ve ailelerinin katıldığı programda öğrenciler tarafından ilahiler okunarak duygu ve düşünceleri paylaşıldı.

Yarışma kapsamında 164 öğrenci ve Evlilik Okulu’na katılan 7 çift kura ile belirlenerek Umre’ye gitmeye hak kazandı.

 

 

12.02.2020 (Haber Merkezi)