TÜGVA Gaziantep İl Temsilcisi Mahmut Tekin: Gençliğimizin yanındayız

TÜGVA Gaziantep İl Temsilcisi Mahmut Tekin: Gençliğimizin yanındayız

TÜGVA Gaziantep İl Temsilcisi Mahmut Tekin Türkiye Gençlik Vakfı’nın gençlik politikalarını ve gençlerle ilgili yaptıkları çalışmaları Gaziantep Eğitim Dünyası Gazetesine anlattı.

Gaziantep’te eğitim alanında çalışan ve önemli eğitim kurumlarında görev alan Tekin, Türkiye’de gençlik politikalarının TÜGVA ile birlikte yeniden şekillendiğini söyledi.

Tekin, “Çünkü Türkiye Gençlik Vakfı yeni nesil bir gençlik vakfıdır. Özellikle belirtmek isterim; TÜGVA, gençler tarafından yönetilen ve onlar için varolan bir vakıftır. Gençliğimizin her alanda gelişimini esas alır.” Diye konuştu.

“Biliyorsunuz, ülke olarak genç nüfus oranına sahibiz. Bu gençliğin ülkemize faydalı hale getirilmesi, bu gençlik potansiyelinin kullanılması aktif bir gençlik politikası ile mümkün olabilir. Hükümetimiz bu alanda gereken her türlü politikayı uygulamaya geçiriyor. Biz de vakıf olarak gençliğimiz için çalışıyoruz.” Diyen Tekin TÜGVA’nın milli ve manevi değerlerine bağlı, bilgi ve özgüven sahibi, toplumsal aidiyet duygusu yüksek, toplumsal hayata aktif katılan, temel hak ve hürriyetlerini etkin bir biçimde kullanan bir gençlik hedeflediğini belirtti.

 

Geleneklerine bağlı kalarak, çağın gereklerini iyi okuyabilen, topluma ve insanlığa değer katan bir gençlik için çalıştıklarını vurgulayan Tekin, genç nüfusun bir ülkenin kalkınmasında anahtar noktada olduğunu kaydetti.

 

Gençliğin bir ülkenin nefesi, heyecanı ve en önemli dinamiği olduğunu ifade eden Tekin, “Gençlerin sivil topluma katılımı o ülkenin geleceğinde söz alması, bir sözünün olması demektir. Çünkü iyi yetiştirilmiş genç nüfus 21. yüzyılda ülkemizin rekabet gücünün artmasında önemli rol oynayacaktır. Gençlerimizin yeni yüzyılın değerleriyle donatılması geleceğimizin kurgulanmasıdır aslında. TÜGVA tam olarak bunu yapmaktadır” diyerek Türkiye Gençlik Vakfı’nın hedeflerinden söz etti.

 

TÜGVA, bu hedeflere belirlediği gençlik politikaları ile ulaşmaya çalışıyor” diyen Tekin, “ TÜGVA’nın ülke genelinde belirlediği projeler var. Bu projeler ortak bir aklın ürünü olarak belirleniyor ve ülkemizin her tarafında temsilcilikleri aracılığıyla uygulamaya geçiliyor.” Dedi.

Gaziantep TÜGVA’nın çalışmalarına da değinen Tekin, yeni belirlenen yönetim kurulu olarak heyecanla görevlerine başladıklarını söyledi.

 Büyüklerinin uygun görmesiyle il temsilciliği bayrağını 3. Olağan Genel Kurulda Serkan Gündüz kardeşinden devraldığını belirten Tekin Gaziantep TÜGVA’nın çalışmalarıyla ilgili olarak ta şunları söyledi:

“Gaziantep TÜGVA olarak Gaziantep Şehristani Yükseköğrenim Erkek Öğrenci Yurdunda 200 öğrencimize hizmet veriyoruz. Yurdumuz, Gaziantep Üniversitesine 15 dakika yürüme mesafesinde yer alıyor. Burada kalan öğrenciler kahvaltı, akşam yemeği, 7/24 sıcak su, çok amaçlı salon, kafeterya, yemekhane, etüd odası, mescit ve çamaşırhane olanağına sahip. Çok uygun bir ücretle gençlerin eğitim hayatına destek oluyoruz.

Bizim yurdumuz sadece öğrencilerimizin yatıp kalkıp okula gittiği bir yurt değil. Yurdumuzda kalan gençlerin her yönden gelişimi için çeşitli etkinlikler yapıyoruz. Öğrencilerimizin akademik ve sosyal hayatınızı destekleyen faaliyetlerde bulunuyoruz. Teşkilat Koordinatörlüğümüz ve diğer sivil toplum kuruluşları öncülüğünde kardeşlerimiz ile sabah namazında bir araya geliyoruz. Bunun yanında Kardeşlik Halkası programı yapıyoruz. Tecrübe Paylaşımı programımızla gençlerimizi kentin yetkilileri ile bir araya getiriyoruz. En son sayın Valimiz Davut ile güzel bir program yaptık.

 

Bunun yanında lise sıralarında üniversite eğitimi alarak geleceğe daha sağlam adımlarla başlamak isteyen lise öğrencileri için Enderun Okulu başvurularımız başladı. Özellikle Tıp, Hukuk, Mühendislik, Mimarlık ve Psikoloji alanlarına ilgi duyan, üniversitede bu alanlardan birinde eğitim almayı hedefleyen, yazmayı ve okumayı seven 9. 10. ve 11. Sınıf liseli öğrencilerimizi bu programa mutlaka kayıt yaptırmalarını bekliyoruz. Yine ülkemizde ortaokullarda 5, 6, 7 ve 8. sınıflarında okuyan öğrenciler için “Çizimlerle 40 Hadis” yarışmasını düzenliyoruz.

 

Gençlerimizin ruhsal, kişisel gelişimine destek ve manevi dünyalarına daha çok dokunarak toplumsal değerleri daha ileriye taşıyacağız inşallah. İlimizdeki ortaokul ve liselerde gençlerimizin geleceğine yön verecek etkinlik ve programlar yapacağız. Üniversitemiz ile yapacağımız ortak programlar ile TÜGVA'yı gençliğimiz için cazibe merkezi haline getireceğiz. Çalışan gençliğin iş hayatındaki sorunlarıyla başa çıkacak, kariyerlerinin gelişiminde yardımcı olacak eğitim ve destekler vereceğiz.

21.10.2019 (Haber Merkezi)