İsabet Okullarından geleneksel doğa yürüyüşü

İsabet Okullarından geleneksel doğa yürüyüşü

Gaziantep Özel Mahmudiye İsabet Okulları 1000’e yakın katılımcı ile geleneksel doğa yürüyüşü gerçekleştirdi.

Okul müdürü Cengiz Aygün öncülüğünde öğretmen kadrosu, veli ve öğrenciler 13 Ekim Pazar günü Dülük Baba Tabiat Parkı’nda doğa yürüyüşü gerçekleştirdi.

Çocukların doğal ortamda doğayı tanıma, koruma, gözlemleme ve keşfetme bilincini gerçekleştirmeyi amaçlayan doğa yürüyüşü büyük ilgi gördü.

“İçeride hiç çocuk kalmasın, onları doğayla baş başa bir havaya çıkarın, hem de bugün, şimdi” parolası ile çocuklar ve veliler ormanlık alanda yürüyüş yapıp sonbahar meyvesi olan alıç, kuşburnunun tadına bakıp dağ kekiğinin kokusuyla temiz havada sohbet ortamında yürüyüş yaptılar.

Düzenledikleri doğa yürüyüşüyle çocukların küçük yaşlarda doğayla ilgili deneyimler kazanmalarına fırsat tanıdıklarını ifade eden okul müdürü Cengiz Aygün her yıl yapılan yürüyüşün devam edeceğini söyledi.

Aygün, “Ne yazık ki bugünün çocuklarına baktığımızda doğayla ilgili deneyimlerinin olmadığını görmekteyiz. Çocuklar gittikçe doğadan uzaklaşıyorlar. Televizyon, bilgisayar, tablet ve alışveriş merkezleri çocukların en büyük oyun alanı haline geldi." dedi.

"Çocuklarda aşırı kilo ve kolesterol gibi sağlık problemleri, duygusal tatminsizlikler, hırçınlıklar, aşırı hareketlilik, dikkat eksikliği ile ilgili problemler, zayıflayan sosyal beceriler ve hatta küçük yaşta ortaya çıkan depresyona bağlı sıkıntılar doğada yapılan etkinliklerle çözüme ulaşacaktır. " diyen Aygün çocukların doğaya doğal ortamda öğrenmeye ihtiyaçları olduğunu söyledi.

Aygün sözlerine şöyle devam etti:

"Hayvan ve bitkilerle iletişime geçmeleri çocukları doğaya karşı daha duyarlı hale getirmiş, hayvanları koruma, çevre kirliliği, küresel ısınma gibi sorunlara daha duyarlı olmalarını sağlanmıştır. Bu etkinlik ile öğrenmekten zevk alan, heyecan duyan, meraklı, araştırmacı, gözlem yapan, daha sağlıklı, mutlu, çevre ve doğaya önem veren çocuklar yetiştirebilmek en büyük hedefimizdir.

2019-2020 eğitim-öğretim yılında uygulamaya başladığımız proje ile öğrencilerimiz doğa zekası başta olmak üzere diğer tüm zeka alanlarını kullanabilme imkanı buldular. Hayatları boyunca unutamayacakları deneyimler kazandılar. Tabiatla iç içe bir okulumuz var ve aynı zamanda okul bahçemizde hayvanat bahçemiz ve hobi bahçemiz var.’’

16.10.2019 (Haber Merkezi)