Gaziantep’te dijital dönüşüm

Gaziantep’te dijital dönüşüm

 

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) ve Gaziantep Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü (GAOSB) iş birliği ile hayata geçirilen OSB TEKNOKENT’in ilk aşama tanıtım toplantıları Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde ve Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü’nde gerçekleştirildi.

Organize Sanayi Bölgesindeki modern binasının tamamlanmasıyla birlikte atağa kalkan OSB TEKNOKENT ilk olarak öğretim elemanları ve araştırmacılarla HKÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde buluştu.

Etkinlikte, HKÜ öğretim elemanları ve hatta öğrencileri için sunulan fırsatlar tanıtıldı. Hemen ardından, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü’nde iş insanlarına yönelik bir ön tanıtım toplantısı daha gerçekleştirildi. Bu toplantıya Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, HKÜ Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, Gaziantep Sanayi Odası Meclis Başkanı Adil Sani Konukoğlu, Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Mehmet Tuncay Yıldırım, OSB TEKNOKENT Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Mahsereci, GAOSB Müdürü Cengiz Şimşek ile iş insanları katıldı.

OSB TEKNOKENT’in ilk aşama tanıtım toplantılarında konuşan HKÜ Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, Gaziantep sanayiinin HKÜ’ye olan güveni ve desteği için teşekkür ederek, şunları söyledi:

“OSB TEKNOKENT, adı üzerinde OSB’nin içinde. Türkiye’de 209 Üniversite var, lakin sadece 86 teknokent var ve bunların sadece 6’sı OSB’nin içinde. Bunlardan birisiyiz. Hepimiz için büyük bir fırsat oluştu. Bu organik ve güçlü bir iş birliği ve bu bağlamda hem sanayicilerimiz, hem öğretim elemanlarımız ve hem de girişimcilerimiz için mükemmel bir ekosistem ve fırsat sunuluyor. Bunun kıymetini bilerek, sanayii ile iç içe ve el ele, doğrudan ürüne dönüşebilecek ve OSB’de üretilebilecek çalışmalar yapmak ve OSB’nin dijital dönüşümüne katkı sunmak isteyen tüm yenilikçi girişimcilerimizi OSB TEKNOKENT’te yer almaya davet ediyoruz.”

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise, “Sanayi iş birliği çok mühim. Bizim bu şehirde yüksek teknolojiye geçmemiz lazım. Pandemi sürecinde Allah yüzümüze baktı. Gıda, ambalaj kimya gibi sektörlerimiz dünyanın ihtiyacı ile entegre oldu. Fakat ivedilikle dijital dönüşümü başarmamız ve teknolojik alt yapımızı geliştirmemiz gerekli. Bu yüzden bu şehrin fikir üreten, girişimcilerin fikirlerinin yarıştığı bir teknokente ihtiyacı vardı. HKÜ ve GAOSB güzel bir iş birliğiyle bu yapıyı tamamladı. Emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

19.03.2021 (Haber Merkezi)