GAZİANTEP - Lise bölünmüyor, büyüyor!

GAZİANTEP - Lise bölünmüyor, büyüyor!

Atatürk’ün talimatıyla kurulan Gaziantep Lisesi’nin bölüneceği iddialarının asılsız olduğu öğrenildi.

Gaziantep Eğitim Dünyası’nın edindiği bilgilere göre, 1960 yılında yapılan bölüm sınavlı alanı olarak kullanılacak.

Konuya ilişkin bilgi veren bir kaynak, şunları söyledi:

“Daha sonra yapılan blok arka tarafa düşüyor ve bağımsız bir bölüm halinde giriş çıkışları arka taraftan olacak şekilde düzenleniyor. 2 yıldır kullanılmayan pansiyon binası da çürük olduğu için yıkılacak ve yeni açılacak binanın bahçesine dönüştürülecek.”

Bölgedeki sınavsız lise öğrencilerinin gidebileceği herhangi bir okul bulunmadığına vurgu yapan kaynak, şöyle devam etti:

“Çünkü Gaziantep Lisesi’ni sınavlı okula dönüştürüldü. Yerleştirme sonuçları açıklandığında burada planlanan okula öğrenci verilmediği zaman alternatif olarak 3 okul var. Özel idare AL, Cumhuriyet AL ve Atatürk Lisesi. Bu okullar ağzına kadar dolu. Hatta Özel İdare A Lisesi Gaziantep’te 2’li eğitim yapan tek okul.”

Kaynak, sözkonusu planın uygulanmaması halinde “büyük bir kriz yaşanacağını” belirtti.

NE OLMUŞTU?

Gaziantep Lisesi Mezun ve Mensupları Derneği, Gaziantep Lisesi binasının yarısının, Bahçelievler Anadolu Lisesi’ne ayrılacağını iddia etmişti.

Dernekten yapılan açıklamada, şu ifadeler kullanılmıştı:

“Büyük Atatürk’ün talimatı ile kurulan, Gaziantep’in sosyal sembol kurumlarından, Gaziantep ve ülkeye hemen her alanda değer katan, birbirlerinden başarılı bürokrat, hukukçu, bilim ve iş insanlarının yetiştirilmesinde etkin rol oynayan ve sınavla öğrenci alınan Gaziantep Lisesi’ni, yeniden başarılı günlerini yaşaması ve Türk Milli Eğitimi içerisinde ayrıcalıklı konumuna gelmesi için sizlerle birlikte çaba gösterirken, maalesef mevcut binanın yarısının Bahçelievler Anadolu Lisesi olarak hizmet vermesinin kararlaştırıldığını öğrendik.”

Açıklamada, “İl Milli Eğitim Müdürlüğünü bu kararını gözden geçirmeye ve Gaziantep Lisesi’nin bütünlüğünü korumaya davet ediyoruz” denilmişti.

VEKİL’DEN AÇIKLAMA

Ak Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer de, bugün Twitter’dan yayımladığı mesajda, şöyle dedi:

“Gaziantep Lisemiz tarihi binasında bölünmeden eğitim ve öğretimine devam edecektir."

Koçer, "Gaziantep Lisesinin başka bir isim altında bölünmesi ile ilgili Gaziantep Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün aldığı herhangi bir karar yoktur. Mezunu olduğum Gaziantep Lisemiz tarihi binasında eğitim ve öğretimine devam etmektedir. Nice başarılara imza atmasını dilerim" dedi.

12.07.2020 (Haber Merkezi)