Gaziantep Doğa Koleji Genel Müdürü Yusuf Yapıcı: Artık daha güçlüyüz

Gaziantep Doğa Koleji Genel Müdürü Yusuf Yapıcı: Artık daha güçlüyüz

Gaziantep Doğa Koleji Müdürü Yusuf Yapıcı yeniden yapılanma sonrası Doğa Koleji’nin daha güçlü olduğunu söyledi.

Yapıcı, “İstanbul Teknik Üniversitesi Vakfı’nın gücü ile Doğa Koleji’nin altyapısı birleşti. Artık çok daha güçlüyüz. Bu güç birliği eğitim alanında Türkiye’nin en iyi ve en başarılı kurumunu ortaya çıkarıyor” dedi.

Yapıcı, Doğa Koleji öğretmenleri ve öğrencilerinin yaşadıkları kötü günlerin geride kaldığını ifade ederek “İTÜ Vakfı’nın desteğini de alan Doğa Koleji Gaziantep’te  her anlamda en iyisini yapmaya ve ilkleri başaramaya devam edecektir.” Diye konuştu.

Yapıcı’nın sitemizin sorularına verdiği yanıtlar şöyle:

Yusuf Hocam kısaca sizleri tanımak isteriz?

Eğitim hayatıma uzun yıllar dershanecilik yaparak başladım; ulusal ve yerel eğitim kurumlarında psikolojik danışmanlık ve rehber öğretmenliği, koordinatörlük, bölge koordinatörlüğü görevlerinde bulundum. Son 5 yıldır çeşitli ulusal eğitim kurumlarında genel müdürlük ve kampüs müdürlüğü yaptım. Ayrıca Koyu Akademi Danışmalık merkezinin kurucusu olarak çeşitli okullara, kurumlara kişisel gelişim ve danışmanlık hizmetleri verdim. Malzemesi insan olan bu mesleği yapmaktan büyük keyif alıyorum. Edebiyat, sanat, felsefe ve psikoloji ile yakından ilgileniyorum. Yerel ve ulusal basında eğitim üzerine yazılar yazıyorum. Girdap adında yayınlamış psikolojik bir  romanım da bulunmaktadır.

Yusuf Hocam Doğa Koleji Genel Müdürü olarak göreve başladınız. Bildiğiniz üzere geçen yıldan kalan bazı olumsuzluklar var. Bunun için neler söylemek istersiniz?

Öncellikle belirtmek isterim; Doğa Koleji Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise sayılı eğitim kurumlarındandır. Teknolojik alt yapısı ile Ar-ge çalışmalarına büyük yatırımlar yapmış, dünya üzerinden uygulanan en iyi eğitim sistemlerini yerel dinamikler doğrultusunda ülkemize entegre etmiş kurumdur. Yaşanan ekonomik bunalımdan dolayı son zamanlarda ödemeler konusunda sıkıntılar yaşamıştır. Fakat İstanbul Teknik Üniversite’ne bağlık İTÜ Vakfı tarafından satın alınıp tüm mağduriyetler giderilmeye çalışılmıştır, çalışılmaktadır. İstanbul Teknik Üniversitesi Vakfı’nın deneyim ve gücüyle, Doğa Koleji’nin alt yapısı ile bileşerek eğitim alanında Türkiye’nin en iyi ve en başarılı kurumu olmaya adaydır.

Bu süreçte biliyorsunuz bazı mağduriyetler oluştu.

Hemen söyleyeyim, tüm meslektaşlarımızın mağduriyetleri giderilmiş ve ayrıca büyük yatırımların ilk adımları atılmaya başlanmıştır. Doğa Koleji’nin öğrencileri İstanbul Teknik Üniversitesinin tüm olanaklarından yararlanması, mezunlarının İTÜ’yü kazanması durumunda bazı derslerden muaf olması, yurtdışı anlaşmalı üniversitelere ücretsiz eğitim görmesi için gerekli çalışmalar ve anlaşmalar yapılmaya başlanmıştır.

Hocam, Gaziantep Doğa Kolejinin mevcut durumu hakkında neler söylemek istersiniz?

Gaziantep Doğa Koleji gerek konumu, gerek ekibi ve gerekse öğrencileriyle olumsuzluklardan en az etkilenen okullardan biridir. Öğrenci, öğretmen ve velileriyle çok güzel bir aile ortamı oluşturulmuş. Bu süreçte büyük emek gösteren öğretmenlerimize, her konuda desteğini esirgemeyen velilerimize ve öğretmenlerimize teşekkür ediyorum.

Gaziantep Doğa Koleji 7’nci yılını geride bırakan ve bölgede eğitime yön vermeye devam eden bir kurum. Veli-öğrenci-öğretmen dayanışması, işbirliğini çok güzel ve profesyonel olarak oturtmuş bir kurum. İTÜ Vakfı’nın desteğini de alan Doğa Koleji kentimizde her anlamda en iyisini yapmaya ve ilkleri başaramaya devam edecektir.

Gaziantep’te yaşayan öğrenciler için farklı sosyal etkinlikleriniz neler olacak?

Gaziantep Doğa Koleji İTÜ Vakfı desteğiyle eğitimin lideri olmaya devam edecek. Sıkıntılı günleri geride bırakıp tam kadro çalışmalara devam ediyoruz. Covid-19 dan dolayı dünya olarak zor bir süreçten geçiyoruz. Bununla birlikte yeni bir dünya düzenine geçilecektir. Online eğitimler, görüşmeler hatta online iş yönetimi üzerine sektörler ortaya çıkacaktır. Doğa Koleji online eğitim sistemi üzerine en büyük alt yapıya sahip büyük bir kurumdur. Şu süreçte tüm akademik ve sosyal dersler tam hızıyla devam etmektedir.

Önümüzdeki süreçte Gaziantep Doğa Koleji çok büyük yatırımlara devam edecektir. Planlarımız arasında yer alan okul bünyesinde binicilik ve tenis kulübü kurma çalışmalarını başlattık. Müzik bölümünde branşlaşmaya giderek her öğrencimizin yetenek testinden geçerek yönlendirmeler yapılacak. Spor, sanat alanında uzman hocalarımızı bünyemize katarak çocuğun akademik eğitimin yanında yeteneklerini keşfedebileceği bir ortam hazırlamaktayız. Ana sınıflarımız için özel bir alan açıp kendilerine ait bir oyun bahçesi, jimnastik, oyun odası kuruyoruz.

Başka neler olacak?

Doğa Koleji olarak dil eğitimini çok önemsiyoruz. Bu yüzden günlük yaşama entegre edilmiş bir dil birimi ve yaklaşımı içerisindeyiz. Özellikle İngilizce konusunda öğrencilerimiz okuma, yazma ve anlama bakımından en iyi olmayı hedefliyoruz.

Ekoloji evi ve ekoloji bahçesini genişletip çocuklarımızın disiplinler arası eğitimle doğayı, tabiatı tanıması, üretime dahil olması ve koruması üzerine alanlar açıyoruz. Rehberlik servisini her öğrencinin içindeki cevheri ortaya çıkaracak çözüm odaklı rehberlik, psikolojik danışma şeklinde yapılandırıyoruz. Öğrenci takip, yönlendirme, ilgi açısından profesyonel bir yaklaşımla yolumuza devam edeceğiz.

Ayrıca lise bünyemize Fen Lisesini katıp akademik ve sosyal açıdan ulusal ve uluslararası dereceler çıkarmayı hedefliyoruz. Her branştan alanında kendini kanıtlamış öğretmenleri ekibimize dahil ederek aile sıcaklığında, profesyonel eğitim vermeyi planlıyoruz.

 

Hocam son olarak Doğa Koleji’nin eğitim anlayışı nedir?              

Doğa Koleji; ülkemizin dört bir yanındaki 125 kampüsüyle Türkiye'nin eğitim sektörüne yön vermeye devam ediyor. Doğa Koleji, dünya standartlarında eğitim sunmaya, gelişime ve geliştirmeye katkı sağlarken, “yeni nesil eğitim” felsefesiyle geleceğin dünyasının ihtiyaç duyacağı bireyleri bugünden yetiştiriyor.
 
Eğitim kalitesi, akademik, sportif ve sosyal başarılarımızın yanında geliştirdiğimiz yenilikçi eğitim modelleri ile Türkiye’deki eğitim sektörüne yön veren Doğa Koleji sunduğu yüksek standartlardaki hizmet kalitesiyle öğrencilere,  çalışanlarına ve topluma değer katıyor. Doğa Koleji, bugün, ürettiği eğitim modelleriyle dünyada birçok kurumun örnek aldığı bir eğitim markası. Doğa Koleji’ni  diğer eğitim kurumlarından ayıran en temel özelliği; eğitimde klasik kalıpları yıkarak modern, vizyoner modelleri hayata geçirmesidir. Bu farkındalıkla hareket ederek ülkesine ve değerlerine bağlı, evrensel değerlere açık, sorgulayan, donanımlı, araştırmacı ve dünya ile entegre nesiller yetiştirmeye devam edeceğiz.
 

 

12.04.2020 (Haber Merkezi)