GAÜN’ün başarısı YÖK raporunda

GAÜN’ün başarısı YÖK raporunda

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın açıkladığı ve kamuoyu erişimine açılan 2019 Üniversite İzleme ve Değerlendirme Genel Raporu’nda Gaziantep üniversitesi birçok başarıya imza attı.

Yükseköğretim Kurulunca (YÖK) 5 ana gösterge ve 45 alt gösterge doğrultusunda, Türkiye'deki 172 üniversitenin 2018 yılı verilerine göre üniversitelerin genel değerlendirilmesi yapıldı. Sosyal medya hesabı twitterden raporla ilgili paylaşımlarda da bulunan YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç, üniversitelerin faaliyetlerine ilişkin değerlendirmelerin kanıt temelli yapılabilmesi amacıyla YÖK'te oluşturulan komisyonun üniversite izleme ve değerlendirme çalışmasını yürüttüğünü vurguladı. Prof. Dr. Saraç, göstergelerin "eğitim ve öğretim", "araştırma-geliştirme, proje ve yayın", "uluslararasılaşma", "bütçe ve finansman" ile "topluma hizmet ve sosyal sorumluluk" ana kategorileri altında gruplandığını aktardı.

 

DAHA DA İYİ OLACAK

 

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç twitter hesabında yaptığı değerlendirmede, “Yeni YÖK” olarak, şeffaflık ve hesap verilebilirlik ilkeleri doğrultusunda göreve geldiğimiz ilk andan itibaren yükseköğretim sisteminde iyileştirici etki sağlayacak çalışmalar yapmaktayız. Şeffaflığın, rekabet ve kalite ile olan ilişkisine inandığımızdan, üniversitelerimizin performansını Üniversite İzleme ve Değerlendirme Genel Raporu’nda değerlendirdik ve kamuoyu ile paylaştık. Bu raporda üniversitelerimiz; Eğitim Öğretim, Araştırma-Geliştirme, Proje ve Yayın, Uluslararasılaşma, Bütçe ve Finansman, Topluma Hizmet ve Sosyal Sorumluluk kategorilerinde değerlendirildi. Öğrencilerimizin yaptığı ‘Sosyal veya Endüstriyel Proje Sayısı’ henüz tam olarak istediğimiz düzeyde olmasa da gelecek için bizi ümitlendiriyor” dedi.

 

BAŞARIMIZ TESCİLLENİYOR

YÖK’ün 2019 Üniversite İzleme ve Değerlendirme Genel Raporu ile ilgili Başkan Prof. Dr. Yekta Saraç’ın açıklamasını sosyal medya hesabı twitterden paylaşan Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, “YÖK Başkanımız Yekta Saraç Bey’in kamuoyuna açıkladığı 2019 Yılı Üniversite İzleme ve Değerlendirme Genel Raporu’nda; Gaziantep Üniversitesi’nin 4 başlıkta önemli başarı gösterdiği raporlandırılmıştır. Göreve başladığımızda Gaziantep Üniversitesi’ni toplumla kucaklaşan, sosyal sorumluluklar üstlenen, kentiyle içiçe bir üniversite olma hedefini koymuştuk. Geldiğimiz noktada Sosyal Sorumluluk Projesi sayısının en yüksek olduğu üniversite olmamız bu hedefimize ulaştığımızı göstermektedir. Üniversite hastanelerinin maddi imkansızlıklar nedeniyle sıkıntılı günler geçirdiği bir dönemde üniversitemiz Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nin kar oranı en yüksek üniversiteler arasındaki sıralaması da bir yönetim başarısı olduğu mutlaktır. Teknokent ve TTO projelerine katılan öğrenci sayısının fazlalığı,  öğrenciler tarafından yürütülen sosyal ve endüstriyel proje sayısının yüksekliğindeki başarımız raporda kayda geçmiştir. Ama, bunlarla yetinmeyip sıralamadaki yerimizi daha üst sıralara taşıyacağız. Bu başarıda emeği geçen herkese teşekkürler” dedi.

14.07.2020 (Haber Merkezi)