EBA için 25 nokta

EBA için 25 nokta

 

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden eğitim alan öğrencilerden internet sıkıntısı yaşayan bölgeler için 25 noktada çalışma başlattıklarını söyledi.

Fatma Şahin, “Akıllı Şehirler Projesi” kapsamında kurum bünyesinde kurulan Gaziantep Bilişim ve Akıllı Kent Teknolojileri A.Ş. merkezini ziyaret etti.

Şahin, Milli Eğitim Bakanlığı ile yoğun çalıştıklarını belirterek, imkanı olmayanlar için tabletleri dağıtmaya devam ettiklerini hatırlattı ve ekledi:

“Çocuklarımız internet ortamında eğitim hayatına devam ediyor. Ama bu internet ortamı imkânına ulaşamayan çocuklar var. 25 bölgede ekipler çalışmaya başladı. Bir sistem ile EBA’ya girip eğitimini alacağı bir sistem için çalışıyoruz. Önümüzdeki haftada belirlenen bölgeleri tek tek dolaşarak çocukların akıllı eğitimden yararlanması için altyapıyı oluşturacağız.”

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı, medeniyet tarihine bakıldığı zaman bilgiyi elinde tutanın dünyada söz sahibi olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Mühendislerle bilgi ekonomisini yönetmek için buradayız. Çok inandığım bir şey var. Bilgi güçtür, iktidar yapar. Bu yüzden mühendislik, bilgi ekonomisi çok önemli. Bilgi ekonomisini yönetirken şehri akıllandırmak, şehri yüksek teknolojiye kavuşturmak için gayret gösteriyoruz. Gazi şehre bakınca sanayi şehri. Sanayimizi yüksek teknolojiye çıkarmaya çalışıyor, bir taraftan da büyükşehir bünyesini bilgi ve teknoloji altyapısı ile kuvvetlendirmeye çabalıyoruz.”

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı kuvvetli bir şekilde mühendisleriyle çalışırken ayrıca Bilişim A.Ş.’yi kurduklarını aktaran Şahin, şunları dile getirdi:

“Bu kurumu kurmamızın amacı ise daha hızlı bilgi ekonomisini yönetmek ve şehri akıllandırmak. Şehrin bir sorunu hakkında teknolojik altyapı ile çözüm üretiyorsan şehir akıllıdır. Şu an zamanın ruhuna bakmak gerekiyor. Bilim merkezindeyiz ama daha büyüğünü kurmak için TÜBİTAK ile Gaziantep Üniversitesi’nde 30 dönümde çalışma başlattık. Özellikle akıllı şehirlerde akıllı ulaşım, tarım, gıda, sağlık dedik. Vatandaş odaklı yaşama dokunacak çalışmalar yapıyoruz. Kurduğumuz GİKOM Merkezi bunun için…”

7.12.2020 (Haber Merkezi)