EBA Hababam Sınıfı'nda

EBA Hababam Sınıfı'nda

 

EBA TV İlkokul dersleri Hababam Sınıfı'nın çekildiği 168 yıllık kasırdan öğrencilere ulaştı.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının başlamasının ardından uzaktan eğitime geçilmesi dolayısıyla Milli Eğitim Bakanlığı ve TRT iş birliğinde kurulan ve 23 Mart 2020'de yayın hayatına başlayan TRT EBA TV, birinci yılını kutluyor.

Uzaktan eğitimin omurgasını oluşturan EBA TV'nin 13 stüdyosundan 4'ü, 1853 yılında Sultan Abdülaziz tarafından kız kardeşi Adile Sultan için yaptırılan, Üsküdar'daki Validebağ Korusu içinde bulunan Adile Sultan Kasrı'nda yer alıyor.

Türk sinemasının klasiklerinden olan, bir yandan güldürürken diğer yandan öğreten Hababam Sınıfı filmlerine ev sahipliği yapan, şimdi ise öğretmenevi olarak kullanılan kasır, uzaktan eğitime başlanmasının ardından adeta bir eğitim yuvasına dönüştü.

OKUL HER YERDE

Usta oyuncu Münir Özkul'un Hababam Sınıfı filminde hayat verdiği Mahmut Hoca karakterinin "Okul dört tarafı duvarlarla çevrili, tepesinde dam olan yer değildir, okul her yerdir." repliği, EBA TV İlkokul çekimlerinin yapıldığı kasırda hayat buldu.

Kasrın içine kurulan 4 stüdyoda 1 yıl boyunca çekilen 1600'ü aşkın ders videosu ile ders dışı etkinlik videoları, milyonlarca öğrenciye ulaştı.

EBA TV'de anlatılan derslerin içeriğine göre "yeşil ekran" adı verilen sanal sahneler ile cam tahta teknolojileri kullanılarak, öğrencilerin dikkatlerinin çekilmesi amaçlandı.

DERS VİDEOLARI

2020-2021 eğitim öğretim yılının 2'nci dönemi için ilkokula yönelik hazırlanan 378 ders videosunun çekimleri ise 14 Aralık 2020-5 Mart tarihleri arasında tamamlandı.

Her hafta 44 ders videosunun, yani 2 haftalık ders yayınının hazırlandığı çekimlerde, 8 sınıf öğretmeni görev aldı.

Hazırlanan içeriklerden 88 video yayınlandı, 150 video yayına hazır durumda, diğer videoların ise kurgu ve montaj hazırlıkları devam ediyor. (Kaynak: AA)

23.03.2021 (Haber Merkezi)