Yazmak

Ş.Mehmet Kilitci

Yazmak

 

Geriye dönüp baktığımızda bir yıllık zaman dilimini geride bırakmışız. Yaklaşık bir yıldır bu köşeden siz kıymetli okurlarımız ile hasbihal etmeye çalışıyoruz. Hasbihal diyorum zira yazılarımı yazarken genel itibari ile toplumun düşüncelerini yansıtmaya çalışırken siz kıymetli okurlarımız ile görüş alışverişinde bulunmaya çalıştım. 

Gerek telefon gerek e-posta gerekse bizzat sizlerden aldığım problem cümleleri veya çözüm cümleleri üzerine kurguladığımız yazıların beğeni toplamasının en büyük nedeni bu diye düşünüyorum. 

Yazdığım yazıların bana büyük katkıda bulunduğunu ifade etmeliyim. Okumanın kişinin zihinsel becerilerinin çok geliştirdiğini biliyoruz ancak yazma olayının da bu konudaki gücüne bizzat şahit oldum. Bu nedenle herkese okuma kadar yazmayı tavsiye ederim. İlla yazdıklarınızın yayınlanması önemli değil, yazın bir yerlere not edin, dursun. Yıllar sonra bir bakmışsınız hatırı sayılır bir yazı arşiviniz oluşmuş. Yazılarınızı kendiniz beğenmeyebilirsiniz ama zamanla kaleminizin düzeldiğini hissedeceksiniz. 

Yazmak aynı zamanda insanı zihinsel olarak da rahatlatan bir etkinliktir. Okumak bardağı doldurmak ise yazmak da bu bardağı boşaltmak gibidir. Bardaktaki suyu belli aralıklarla boşaltmanız lazım. Zira boşaltmazsanız suyun tadında, kokusunda bozulmalar olur. Bardak yosun tutmaya başlar. Bilgi de beynin için kaldığın ve ya kullanılmadığında zamanla kişide sıkıntı meydana getirmeye başlar. Yazma işlemi bu bilgilerin kullanılmasının en kısa ve en kalıcı yoludur. Bu nedenle okuyan insanların yazması da gerekir.

Dorothea Brande “Yazar Olmak”  isimli eserinde yazıda yaratıcılık ile ilgili “Yaratıcılık öğrenilebilir” diyor. Yani aslında yazarlık doğumla gelen bir yetenek değil okuyarak ve çalışılarak kazanılabilecek bir özelliktir. O nedenle herkese bu noktada bir şeyler karalamasını tavsiye ediyorum.

LGS TERCİH

Bu hafta gündem olan LGS tercih sistemi üzerine birkaç açıklayıcı cümleyi yazarak eylülde yeniden birlikte olmak üzere siz değerli okurlarımıza veda etmek istiyorum.

LGS sonuçları açıklandı. Buna bağlı olarak da Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Tercih Kılavuzu da paylaşıma açıldı. Tercih işlemleri 1-12 Temmuz tarihlerinde yapılacak. Tercihleri kendiniz yapabileceğiniz gibi okullarda kurulacak tercih danışmanlığı büroları yardımı ile de yapabilirsiniz. Ancak kendiniz de yapsanız danışmanlar yardımı ile de yapsanız tercihlerini okullarınıza onaylatmayı unutmayınız.

Merkezî Yerleştirme, merkezî sınavla öğrenci alan fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, özel program ve proje uygulayan eğitim kurumları ile meslekî ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına tercihler doğrultusunda Merkezî Sınav Puanı üstünlüğüne göre yapılacaktır.

Yerel Yerleştirme, okulların türü, okulların kontenjanı, okulların bulundukları yere göre oluşturulan ortaöğretim kayıt alanı ile öğrencilerin ikamet adresleri, okul başarı puanları ve devam-devamsızlık gibi kriterler göz önünde bulundurularak yapılacaktır. Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullara yerleştirme işlemi, il ve ilçe millî eğitim müdürlüklerince belirlenen kontenjanlara göre yapılacaktır.

 

25.06.2019 (Ş.Mehmet Kilitci)

DİĞER YAZILAR

HER ŞEY BİR HAYAL İLE BAŞLAR

YOLUMUZU AYDINLATANLAR

Bir tramva olarak aile

Öğretmene şiddet

Eleştirilerinizi bize, memnuniyetinizi dostlarınıza bildiriniz

Eğitimde Niteliğin Artırılması Projesi: GENAP çalıştayı

Akademik başarı mı?

Öğretmenlikten Ders Memurluğuna

Benim babam iyi adammış-2