Eğitimde Niteliğin Artırılması Projesi: GENAP çalıştayı

Ş.Mehmet Kilitci

Eğitimde Niteliğin Artırılması Projesi: GENAP çalıştayı

Eğitim, ülkemizin en çok konuşulan konularından biri olmaya her dönem devam etmiştir. Zira herkesin ortak düşüncesine göre bir ülkenin geleceği, eğitim sisteminin çıktılarının; ülkeye sağladığı katma değere bağlıdır.

Bu nedenle her ortamda, resmi ya da gayrı resmi her toplantıda gündem bir şekilde mutlaka eğitim konusuna geliyor. Eğitimin bu kadar gündemde olması bir yönüyle konunun kitleler tarafından dert edildiğinin de göstergesidir. Ancak diğer taraftan konunun bu kadar çok konuşulması, konuyu çözümden ziyade itibarsızlaştırmakta ve gerçek eğitimin konu edildiği tartışma ortamlarının da gündem içinde kaybolup gitmesine neden olmaktadır.

Gerek sosyal medya, gerekse diğer medya kuruluşları aracılığı ile ülkemiz eğitimi adına birçok akademisyen, eğitime dair düşüncelerini paylaşmaktadır. Bu düşüncelerin her birinin çok değerli olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle de bu düşüncelerin arada kaybolup gitme endişesini hep taşımışımdır.

Bu seslerin daha gür çıkması, ülkemizin geleceği ve eğitimi adına büyük bir kazançtır. Bu kazancın devamı açısından bizler de bu seslerin daha gür çıkması için elimizden gelen her desteği onlara göstermeliyiz. Geçtiğimiz hafta eğitimcilerin bu seslerinin anlam bulması adına önemli bir çalışma yapıldı. Öncelikle çalışmanın mimarı ve kahramanları Gaziantep İl MEM Ar-Ge ekibini tebrik etmek istiyorum. Zira Gazişehir Eğitimde Niteliğin Artırılması Projesi(GENAP) çalıştayı, son yıllarda yapılan en organize çalışmalardan biriydi. Eğitimin her kademesinden insanların davet edildiği çalıştaydan güzel bir sonuç çıkacağını düşünüyorum. Çalıştayın alt başlığı olarak belirlenen “Okul Farklılıklarının Azaltılması” konusunda, eğitimdeki en temel sorunlardan birine çözüm arayışı içinde olması, dolayısı ile üzerinde durulması gerekir diye düşünüyorum.

Bu anlamda Türkiye çok büyük bir coğrafya, bu coğrafya içinde de Gaziantep ayrı bir örneklem teşkil ediyor. Zira konu okul farklılıkları olunca Gaziantep kendi içinde bu farklılıkları en bariz şekilde yaşayan illerin başında geliyor.

Örneğin;

Bir okulun veli bağışları ve kira gelirleri ile yıllık geliri 100 bini bulurken, başka bir okul öğrenci sayısı çok fazla olmasına rağmen ancak 9-10 bin  liralık kantin geliri ile idare etmek durumunda kalıyor.

Bir okulun sadece 20 yabancı öğrencisi varken, başka bir okulun öğrencilerinin %99’u yabancı uyruklu öğrenci olmuş.

Bir okulun en temel problemi akademik başarı iken, başka bir okulun en büyük problemi devam devamsızlık olmuş.

Bir okulun hem spor salonu, hem halı sahası ve geniş bahçesi varken, başka bir okulun bahçesi 45 derece eğimli yaklaşık 300 metrekare genişliğinde.

Bir okulun muhteşem bir Z kütüphanesi varken, diğer bir okulda kütüphane de dahil olmak üzere her yer derslik olarak kullanılmak durumunda kalınmış.

Bu şekilde yüzlerce madde sıralayabilirim. Buradaki amacımızın bu konu üzerinden herhangi bir eğitim yöneticisini eleştirmek olmadığını ifade etmek istiyorum. Çünkü yukarıda saydığım farklılıkların en büyük nedenlerinin çarpık kentleşme ve göç olduğunu ifade etmeliyim. Haddi zatında bu nedenlerin başlı başına bir yazı konusu olduğunu ifade etmeden geçemeyeceğim.

Bu farklılıkların azaltılmasına yönelik yapılan çalışmaların önemli olduğunu ve sonuçlarının önemsenmesi gerektiğini düşündüğüm için bu satırları siz değerli okurlarımla paylaşıyorum. Bu tür çalışmaların, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılması farklılıkların ortadan kaldırılmasına daha çok yardımcı olacaktır.

 

14.10.2019 (Ş.Mehmet Kilitci)

DİĞER YAZILAR

Eğitimde sosyal medya kullanımı

Uzaktan Eğitim

HER ŞEY BİR HAYAL İLE BAŞLAR

YOLUMUZU AYDINLATANLAR

Bir tramva olarak aile

Öğretmene şiddet

Eleştirilerinizi bize, memnuniyetinizi dostlarınıza bildiriniz

Akademik başarı mı?

Öğretmenlikten Ders Memurluğuna