Zeka oyunları bölge finali İsabet Okulları’nda

Zeka oyunları bölge finali İsabet Okulları’nda

Türkiye Okullar Arası Zeka Oyunları Şampiyonası Güneydoğu Bölge Finali, 10 ilden 86 okulun katılımı ile Özel Mahmudiye İsabet Okullarında gerçekleşti.

Toplamda 258 öğrencinin katıldığı yarışma Türkiye Zeka Vakfı, TÜBİTAK ve MEB işbirliği ile yapıldı.  Bölge finalini geçen okullar Türkiye finali için Ankara'da yarışmaya hak kazanacaklar.

Öğrencilerin düşünme, karar verme ve problem çözme becerilerini geliştirmek, yardımlaşma ve takım çalışması alışkanlıkları kazandırmak amacıyla düzenlenen yarışmada Türkiye genelinde faaliyet gösteren devlet okulları ve özel okullar takım olarak katılıyor.

Yarışmanın bölge finallerini okullarında yapmaktan mutluluk duyduklarını ifade eden Gaziantep Mahmudiye İlkokulu Müdürü Cengiz Aygün  “Biz hem takım olarak Gaziantep’i temsil ettik hem de bölge finali organizasyonuna ev sahipliği yaptık” dedi.

Aygün, bölge finallerinin yedi bölgede yazılı olarak yapıldığını ilk sonuçların 20 Kasım’da açıklanacağını söyledi. İtirazlardan sonra kesin sonuçların 26 Kasım’da ilan edileceğini belirten Aygün, Türkiye final sınavının ise 21 Aralık’ta Ankara’da yapılacağını açıkladı.

 

Şampiyonanın ilkokul (3-4. sınıflar), Ortaokul (5-6-7-8. sınıflar)  ve Lise (9-10-11-12. sınıflar) olmak üzere üç farklı kategoride yapıldığını ifade eden Aygün Gaziantep’i temsil eden takım olarak Türkiye finallerine  katılmak istediklerini ifade etti.

 

Aygün, “Türkiye Okullar arası Zeka Oyunları Şampiyonası, Güneydoğu Bölge Finali 10 ilden 86 okulun katılımı ile Gaziantep İsabet Okulları’nda gerçekleşti. Bu organizasyona ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz” diye konuştu.

 

Gaziantep İsabet okulları hakkında konuşan Aygün Gaziantep’te ilkokul olarak başladıkları İsabet Okulları’nın yoğun talep sonrası ortaokul birimini de açtıklarını ve her öğrencinin yeteneklerini keşfedip buna göre bir eğitim modeli uyguladıklarını söyledi.

 

Aygün ”İstanbul’da TÜZDER (Tüm Üstün Zekalılar Derneği) ile ortak çalışıyoruz. Okulumuzda gönüllü ailelerin çocuklarına bireysel ve görsel zeka testleri yapılıyor. Bu test ile çocuklarının yeterlilikleri durumları ölçülüyor. Dernek, bu raporları hazırlıyor ve ailelere sunuluyor. Böylece çocuklarımızın yeteneklerini keşfediyoruz.” diyerek bölge finallerinde Gaziantep’i temsil etmelerinin tesadüf olmadığını vurguladı.

 Üstün zekalı çocukların eğitimine özel olarak eğildiklerini işaret eden Aygün” Örneğin, çocuğunuzun matematik zekası çok yüksek ancak kendini ifade etmekte zorlanıyor. Biz raporla bunu çözüyor ve bu çocuğu sosyal beceriler atölyesine yönlendiriyoruz. Ya da tam tersi, sosyal alanda kendini çok iyi ifade eden bir çocuk işlemlerde sayısal alanlarda biraz zorlanıyor. O zaman da onu matematik bilim atölyesine yönlendiriyoruz. Aslında konu bazlı değil beceri bazlı gidiyoruz.” Dedi.

 

İsabet Okulları’nın kısa zamanda Gaziantep’te önemli bir yere geldiğine de işaret eden Aygün ”Çocuklarımızın iyi insanlar olması için gerekli olan dini ve manevi eğitimi de veriyoruz. Anne ve babasına saygılı ailesini akrabalarını ve yaşadığı toplumu düşünen iyi insanlar ülkeyi kalkındırır. Vicdanlı ve merhametli bir nesil ülkenin cevheridir. Bu nesil tarla da ,bilgisayar başında da, astronomi merkezinde de, fabrikada da vatanı ve milleti için en iyisini yapmak derdinde olur. Gözünü dünya bürümemiş bir nesil yetiştirmek istiyoruz. Boşluğa bakan değil ait olduğu topluma bakan nesiller gayemizdir.” Diye konuştu.

 

Okullarında atölye eğitimlerinin olduğunu belirten Aygün, “Anaokulundan ortaokula kadar bütün öğrencilerimiz atölye eğitimleri alırlar. Robotik kodlama atölyeleri, zeka oyunları ve mantık oyunlarına yönelik atölyelerimiz var. Görsel sanatlara yönelik atölyemiz, fen ve bilime yönelik STEM eğitimini kapsayan atölyemiz, dil ve çocuğun sosyal gelişimini tamamlayacak olan sosyal beceriler atölyesi ile çocuğun manevi yönünü kapsayan Değerler Eğitimi Atölyemiz var. Bu atölyeler eğitimimizin temel sütunlarını oluşturuyor. Akademik başarı da tabii ki direk bunun tamamlayıcı noktası oluyor. Atölyelerde yabancı diller eğitim atölyesi de var. Bu atölyeler için kurumumuzda ayrı ayrı sınıflarımız var. Yani atölyeler sadece teorik olarak kurulmuş değil fiziki olarak bütün şartları ve imkanları sağlanmıştır.” Dedi.

 

Gaziantep Özel Mahmudiye İsabet Okulları olarak zeka oyunlarına özel bir önem verdiklerini söyleyen Aygün, “Zeka oyunları atölyemizde 150'ye yakın yerel zeka oyunumuz var. Çocukların direk yere minderlere rahat oturabildiği satrançtan tutun da Nasrettin Hoca, Keloğlan zeka oyunları var. Direk onlardan türetilmiş, milli kahramanlardan türetilmiş yerel zeka oyunları var.” Diye konuştu.

20.11.2019 (Haber Merkezi)