TÜBİTAK’a SANKO damgası

TÜBİTAK’a SANKO damgası

Sanko Okulları bu yıl 50’ncisi düzenlenen TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Türkiye Final’i Yarışmasında Türk Edebiyatı dalında Türkiye üçüncülüğü, Yazılım dalında ise teşvik ödülü alarak yine büyük bir başarıya imza attı.

SANKO Okulları öğrencilerinden Ece Sergen ve Elif Sergen, “Türk Dili ve Edebiyatı” dalında hazırladıkları “Edebiyat  Engel Tanımaz” adlı proje ile Türkiye üçüncüsü olurken, Efe Kuday ve Kaan Güneş’in, yazılım dalında hazırladıkları “Görüntü İşletme Sistemi Kullanarak Hasat Yapan Otonom ve Yarı Otonom Robot” projesi ise teşvik almaya hak kazandı. Dereceye giren projeler okulda tanıtıldı. Tanıtım programında konuşan SANKO Okulları Genel Müdürü Fırat Mümtaz Asyalı, hem SANKO Okullarının hem de Gaziantep’in adını finallere yazdırmalarının gururunu yaşadığını söyledi. Asyalı, “Bu yıl Türkiye genelinde çeşitli branşlarda yaklaşık 18 bin proje yarıştı. 4 projemizden birisi Türkiye üçüncülüğü kazandı, birisi Türkiye’de teşvik ödülü aldı. 18 bin projeden ilk üçe giren projeler içinde olmamız bizleri çok memnun etti” dedi.

 

SANKO Okulları, TÜBİTAK tarafından düzenlenen “TÜBİTAK 50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Final Yarışması”nda “Türk Dili ve Edebiyatı” dalında Türkiye üçüncülüğü, “Yazılım”da teşvik ödülü aldı.

 

 

SAKOLU ÖĞRENCİLERİN TÜBİTAK BAŞARISI

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı’nca (BİDEB) düzenlenen ‘Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Ankara’da yapıldı. 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılında düzenlenen ‘‘TÜBİTAK 50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Final Yarışmasına” ülke genelinden 16 bin 679 proje katıldı. Sanko Okulları bu yıl 50’ncisi düzenlenen TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Türkiye Final’i Yarışmasında Türk Edebiyatı dalında Türkiye üçüncülüğü, Yazılım dalında ise teşvik ödülü alarak yine büyük bir başarıya imza attı.

 

BİR PROJE TÜRKİYE ÜÇÜNCÜSÜ OLDU BİRİSİ TEŞVİK ALMAYA HAK KAZANDI

Bu yıl 50’ncisi düzenlenen TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Türkiye Final’i Yarışmasında SANKO Okulları öğrencilerinden Ece Sergen ve Elif Sergen, “Türk Dili ve Edebiyatı” dalında hazırladıkları “Edebiyat  Engel Tanımaz” adlı proje ile Türkiye üçüncüsü olurken, Efe Kuday ve Kaan Güneş’in, yazılım dalında hazırladıkları “Görüntü İşletme Sistemi Kullanarak Hasat Yapan Otonom ve Yarı Otonom Robot” projesi ise teşvik almaya hak kazandı.

 

SANKO ÖĞRENCİLERİN TÜBİTAK’TA DERECEYE GİREN PROJELERİ TANITILDI

Ankara’dan büyük bir başarıyla dönen SANKO Okulları öğrencilerin, TÜBİTAK tarafından düzenlenen TÜBİTAK 50. Lise Öğrencileri araştırma projeleri final yarışmasında ‘Türk Dili ve Edebiyatı’ dalında Türkiye üçüncülüğü, ‘Yazılım’da ise teşvik ödülü aldığı projeler tanıtıldı.

 

18 BİN PROJEDEN İLK ÜÇE GİRMEMİZ BİZLERİ ÇOK MEMNUN ETTİ

Projeleri tanıtım programında konuşan SANKO Okulları Genel Müdürü Fırat Mümtaz Asyalı, hem SANKO Okullarının hem de Gaziantep’in adını finallere yazdırmalarının gururunu yaşadığını söyledi. Yarışma ve projeler hakkında bilgi veren Asyalı, “TÜBİTAK Liseler arası yarışması zorlu bir süreç. Bu yıl Türkiye genelinde çeşitli branşlarda yaklaşık 18 bin proje yarıştı.  Önce ilinizde siz bu projenizi TÜBİTAK ve Milli eğitime iletiyorsunuz, orada seçildikten sonra bölge turnuvasına gidiyor. Bu sene Bölge yarışması Adana’da yapıldı. Burada seçilen projeniz Ankara’ya Türkiye finallerine gidiyor. Biz bu süreçte 24 projeyle başladık. Ardından bölgeye 7 proje ile gittik, 4 projemizle Ankara’daki finallere gittik. Bu 4 projeden birisi Türkiye üçüncülüğü kazandı, birisi Türkiye’de teşvik ödülü aldı. Dolayısıyla yaklaşık 18 bin projeden ilk üçe giren projeler içinde olmamız bizleri çok memnun etti. Öğrencilerimize ve danışman öğretmenlerimize başarılarının devamını diliyorum” dedi.

 

SANKO OKULLARI 8 PROJENİN PATENTİNİ ALDI

"Yazılım" dalında hazırladıkları “Görüntü İşleme Teknolojisi Kullanılarak Hasat Yapan Otonom ve Yarı Otonom Robot” projesi için patent başvurusunda bulunduklarını belirten Asyalı, “Biz Sanko okulları olarak bu tür ürettiğimiz projelerin hayata geçirilmesine önem veriyoruz. Şuanda hasat toplama projemiz için patent başvurusu yapıldı. Okulumuz şuanda sahip olduğu 8 patent var. Patent süreci yaklaşık 3 yıl sürüyor. Çünkü Projeyi sunduktan sonra Türk patent enstitüsü onu araştırıyor. Son 4 yıldır yaklaşık 80 tane patent başvurumuz var. Bunların 8’in patentini aldık. Diğer başvuruların süreci devam ediyor. Sanko okulları olarak öğrencilerden gelen fikirler için gece gündüz çalışacağız” diye konuştu.

 

GAZİANTEP'TE EDEBİYAT DALINDA DERECEYE GİREN İLK PROJE

TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Türkiye Final’i Yarışmasında  “Türk Dili ve Edebiyatı” dalında hazırladıkları “Edebiyat  Engel Tanımaz” adlı proje ile Türkiye üçüncüsü olan projenin mimarları SANKO Okulları öğrencilerinden Ece Sergen ve Elif Sergen, Gaziantep'te Edebiyat dalında Türkiye’de dereceye giren ilk Projenin kendilerine ait olmaktan dolayı çok mutlu olduklarını belirtti. Projenin mimarlarından SANKO Okulları 11. sınıf öğrencisi Elif Sergen, “Türkiye’de görme engelliler için bulunan materyaller çok az. Özellikle de sözel derslerde materyal eksikliği var. O yüzden bizde onlara böyle bir materyal geliştirerek öğrenmelerinde daha iyi bir süreç sağlamak istedik.  Öncelikle projemizdeki düğmeler sayesinde bir konuyu dinleyebilir ve materyallerle de pekiştirebiliyor. Örneğin kitabeleri biz görüyoruz ama onlar göremediği için onlara kitabe yaparak dokunmalarını ve zihinlerinde canlandırmalarını sağladık. Bu projemizi hem sosyal sorumluluk alanında geliştirmek istedik hem de onlara küçük bir yardımda bulunmak istedik” dedi.

 

BİN 457 PROJE İÇERİSİNDE TÜRKİYE ÜÇÜNCÜSÜ OLDUK

Edebiyat dalında bin 457 proje içerisinde Türkiye üçüncüsü olduklarını belirten Sergen, “Edebiyat dalında bin 457 proje içerisinde Türkiye üçüncüsü olduk. Edebiyat dalında Gaziantep'te Türkiye derecesine giren ilk proje bizim oldu” dedi. Projenin diğer mimarı olan SANKO Okulları 11. sınıf öğrencisi Ece Sergen de, “Engelli arkadaşlarımızın buna çok ihtiyacı vardı. Onların ihtiyacını karşıladığımız için çok mutluyuz” dedi.

 

GAZİANTEP’TE BİR İLK OLMAK ÇOK GURUR VERİCİ

TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Türkiye Final’i Yarışmasında  “Türk Dili ve Edebiyatı” dalında hazırlanan “Edebiyat  Engel Tanımaz” adlı projenin Türkiye üçüncüsü olmasındaki baş mimarlarından olan Sanko Okulları Türk Dili Ve Edebiyat Öğretmeni Hayat Demirel ise, “Türkiye’nin en köklü kurumlarından biri olan TÜBİTAK’ın bu prestijli yarışmasında Türkiye üçüncüsü derecesiyle dönmek ve Gaziantep’te bir ilk olmak çok gurur verici. En başta öğrencilerime, ailelerine ve bize bu desteği veren Sanko okullarına teşekkür ediyorum. Bizim projemiz dokunma ve işitme ilkelerinden yola çıkan bir proje. Hem ikonlara dokunduruyor hem sesli işitsel bilgi veriyor hem de kendi Braille alfabesini örneklerini veriyor” diye konuştu.

 

 

TÜRKİYE’Yİ DAHA İYİ BİR YERE GETİRMEK İSTİYORUZ

TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Türkiye Final’i Yarışmasında, "Yazılım" dalında hazırladıkları “Görüntü İşleme Teknolojisi Kullanılarak Hasat Yapan Otonom ve Yarı Otonom Robot” projesi teşvik ödülünü almaya hak kazanan Teoman Efe Kuday ve Ayberk Kaan Güneş ise, projeleri hakkında açıklamalarda bulunarak uygulamalı sunum yaptı. Projenin mimarlarından Sanko Okulları Öğrencisi Teoman Efe Kuday, “Öncelikle Türkiye’yi daha iyi bir yere getirmek istiyoruz. 2023 hedefleri doğrultusunda gelişen dünyada Türkiye’nin yer alamsı gerekiyor. Türkiye’nin refah payının yükselmesinde katkıda bulunmak istedik. Projenin bu noktaya gelmesinden çok mutluyuz” dedi. Projenin diğer mimarı olan Sanko Okulları Öğrencisi Ayberk Kaan Güneş ise, “8 aylık emeğin sonucunda Türkiye faydalı olacak bir proje ortaya çıktı. Biz bu projeyi burada bırakmamayı düşünmüyoruz. Üstüne yeni şeyler koyup geliştirmek istiyoruz. Daha endüstriyel alanda seri üretime uygun bir proje yapmayı düşünüyoruz” dedi.

 

 

PROJE İLE SEBZE VE MEYVE FİYATLARINI DÜŞÜRMEYİ AMAÇLIYORUZ

TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Türkiye Final’i Yarışmasında, "Yazılım" dalında hazırladıkları “Görüntü İşleme Teknolojisi Kullanılarak Hasat Yapan Otonom ve Yarı Otonom Robot” projesi teşvik ödülünü almaya hak kazanan projenin baş mimarı Bilgisayar Öğretmeni Neriman Ersönmez ise, “Çiftçilerin ek maliyetinin önüne nasıl geçinebilir diye düşündük. Çiftçilerin ek maliyetini azaltmak için ve daralan tarım alanlarında verimi artırabilmek için ürün toplama işini, ilaçlama ve sulama işini insan hassasiyeti ile yapabilecek bir program yazdık.  Biz bu projeyi sadece toplama alanında değil aynı zaman da ilaçlama alanında da yapmak istedik. Bu proje ile sebze ve meyve fiyatlarını düşürmeyi amaçladık” dedi.  BAHRİ UÇAR

 

 

 

22.04.2019 (Haber Merkezi)