TOBB Fen Lisesi: Gaziantep'te uluslararası iş sağlığı standartlarına uygun ilk ve tek okul

TOBB Fen Lisesi: Gaziantep'te uluslararası iş sağlığı standartlarına uygun ilk ve tek okul

Gaziantep TOBB Fen Lisesi İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi (OHSAS) sistemini kurarak bu alanda sertifika alan Gaziantep'teki ilk ve tek okul oldu.

Sertifika, Milli Eğitim Bakanlığı Belgelendirme Karar Komitesi tarafından alınan karar sonucunda verildi.

Okul yönetimi, başvuruyu iş sağlığı ve güvenliği açısından uluslararası standartlara uygun okul olma kapsamında yaptı.

Milli Eğitim Bakanlığı Belgelendirme Karar Komitesi'nin denetimleri sonucunda okulun kurmuş olduğu İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi uygun bulundu.

Sertifika, Gaziantep Valisi  Davut Gül ile İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete'nin katıldığı törenle okul müdürü Mehmet Şimşek'e verildi.

OHSAS-TS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Sertifikası, Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2018 yılında uygulamaya koyduğu İş Sağlığı ve Güvenliğinin Eğitime Entegrasyonu kararıyla başladı.

Çalışma, Milli Eğitim Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından imzalanan protokolle başlatıldı.

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından imzalanan "İş Sağlığı ve Güvenliğinin Eğitime Entegrasyonu Protokolü" sonucunda okullarda çeşitli çalışmalar yapıldı.

Protokol ile okullarda sağlıklı ve güvenli çalışmanın  eğitim ortamı ile öğrenme süreçlerinin tesis edilmesini hedefliyor.

Belge ile ayrıca iş sağlığı ve güvenliğini müfredatın içine, okul içi süreçlere ve bütün eğitim-öğretim boyutlarına entegre etmeyi amaçlıyor.

 

 

11.07.2019 (Haber Merkezi)