Gaziantep’in TEKNOFEST gururu

Gaziantep’in TEKNOFEST gururu

Gaziantep’te düzenlenecek olan Türkiye’nin en büyük teknoloji festivali TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’ne ön başvurusu kabul edilen projeler açıklandı.

 

Türkiye’deki 174 BİLSEM’in başvurduğu projelerden 475’i ön elemeyi geçti. BİLSEM’ler arasında Gaziantep Nuray Tuncay Kara Bilim ve Sanat Merkezi ön elemeyi geçen 74 projesi ile Türkiye 1’cisi  oldu ve Gaziantep’i gururlandırdı.

Gaziantep Nuray Tuncay Kara Bilim ve Sanat Merkezi’nde eğitim gören özel yetenekli öğrenciler kurdukları takımlarla Akıllı Ulaşım Yarışması’ndan 11, Eğitim Teknolojileri Yarışması’ndan 16, İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışmasından 41, Uçan Araba Tasarım Yarışması’ndan 1, Çevre ve Enerji Teknolojileri Yarışması’ndan 3, Tarım Teknolojileri Yarışması’ndan 1, İHA Yarışması 1 olmak üzere toplam 74 kategoride ön elemeyi geçtiler.

Gaziantep Nuray Tuncay Kara Bilim ve Sanat Merkezi'nin başarısını Gaziantep Valisi Davut Gül,sosyal medya hesabında açıkladı.

Gül, “TEKNOFEST 2020 Festivalinde  ön elemeyi geçen, BİLSEM’lere ait 475 proje içerisinde Gaziantep Nuray Tuncay Kara Bilim ve Sanat Merkezi 74 projeyle 1. oldu. Bu gururu bize yaşatan tüm mesai arkadaşlarıma sonsuz teşekkür ederim.” diye yazdı.

Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe ise  toplumun tamamında teknoloji ve bilim konusunda farkındalık oluşturmayı, Türkiye'nin bilim ve mühendislik alanlarında yetişmiş insan kaynağını artırmayı hedefleyen "Teknofest Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali'ne" ev sahipliği yapacak Gaziantep’in ev sahipliğinin hakkını verdiğini belirtti.

Tepe, İstanbul dışında ilk defa Gaziantep’te düzenlenecek olan TEKNOFEST’e Vali Davut Gül'ün talimatları ile şehir olarak çok iyi hazırlandıklarını, festival ile ilgili tüm okul müdürleri ile bir araya gelip bir hedef belirlediklerini, 21 yarışma kategorisinin yer alacağı festivalin Gaziantep'in sanayici kimliğine çok yakışacağını, bu yarışmalarla Türkiye'nin milli teknoloji hamlesine adım adım yaklaşacağını belirtti.

"Gaziantep’te bu yıl açılan ve eğitim vermeye başlayan Gaziantep Nuray Tuncay Kara Bilim ve Sanat Merkezi’nin 174 BİLSEM arasından açık ara 1'nci olarak çok önemli bira başarıya imza attı" diyen Tepe başarıda emeği olan herkese teşekkür etti.

 

21.05.2020 (Haber Merkezi)