Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete: Gaziantep hazır

Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete: Gaziantep hazır

2019-2020 eğitim öğretim yılı öncesinde Gaziantep Eğitim Dünyası gazetesine açıklamalarda bulunan Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete, Gaziantep’in 2019-2020 eğitim öğretim yılına hazır olduğunu söyledi.

2019-2020 eğitim öğretim bugün başladı.Türkiye genelinde yaklaşık 18 milyon öğrenci, Gaziantep’te ise 630 bin civarında öğrenci eğitim öğretim dönemine başladı. 

“Gaziantep’te bugün 1.154 resmi 215 özel olmak üzere toplam 1.369 okulda 561.951 öğrenci ve 30.443 öğretmen 2019-2020 eğitim öğretime başlıyor. Gaziantep’te açık öğretime devam eden 47.369 öğrenci ile birlikte toplam 609.032 öğrenci bulunuyor.” Diyen Mete, "yaz döneminde Gaziantep’te okulların bakım ve onarımlarını, öğretmen atmaları, idareci görevlendirmeleri gibi birçok hazırlığı tamamlamış durumdayız. Okulların eğitim öğretim yılına sadece fiziksel anlamda hazırlanmasının dışında 2019-2020 eğitim öğretim yılında ihtiyaç duyduğumuz alanlarla ilgili projelerimizi de planladık. Bu projelerle ilgili çalışmalarımızı tamamladık.” Dedi.

 

630 BİN ÖĞRENCİ 9 EYLÜLDE EĞİTİME BAŞLAYACAK

Gaziantep’te 630 bin öğrencinin bugün eğitime başlayadığını söyleyen Mete, “Daha önce Suriyeli öğrencilerin sayısını ayrı veriyorduk. Şuanda Gaziantep’te artık Suriyeli öğrencilerin okudukları ayrı okullar yok. Suriyeli öğrencilerin tamamı bizim okullarımızda Türk öğrencilerle birlikte eğitim görecekler. Şuanda 588 bin öğrenci ile yeni eğitim öğretim döneme başladık. Gaziantep’te yaklaşık 45 bin açık öğretim öğrencisi ile birlikte 630 bin öğrencimiz eğitim görecek” dedi.

 

GAZİANTEP’TE 5 MİLYON 200 BİN ÜCRETSİZ KİTAP DAĞITILDI

2019-2020 eğitim öğretim yılının başında Gaziantep’te 5 milyon 200 bin üzerinde kitabın ücretsiz dağıtıldığını belirten Mete, “2019-2020 eğitim öğretim yılında Gaziantep genelinde 5 milyon 200 bin üzerinde ücretsiz kitap dağıtılacak. Kitap dağıtım depolarını yerinde inceledik. Okulların açıldığı bugün eğitim öğretimin kaynak araçlarından bir tanesi olan Millî Eğitim Bakanlığı’nın hazırlamış olduğu ders kitapları ücretsiz bir şekilde öğrencilerimizin önünde” diye konuştu.

 

 

YARDIMCI KAYNAK ZORUNLULUĞU YOK, BU BİZİM KIRMIZIÇİZGİMİZ

Her yeni başında gündeme gelen yardımcı kaynak dayatmasına dikkat çeken Mete, yardımcı kaynak dayatmasında bulunan okullara ilişkin soruşturma açacaklarını belirterek, “Milli Eğitim Bakanlığı’nın dağıtacağı kitapların tamamı içerik olarak öğretim programlarına uygun olarak hazırlanmıştır. Bizim ana kaynağımız öğretim programlarıdır. Dolaysıyla Milli Eğitim Bakanlığı’n dağıttığı kitapların içeriği öğretim programlarıyla uyumludur. Bunun dışında ekstra yardımcı kaynak kitap almaya hiçbir şekilde ihtiyaç yoktur. Her yeni dönem öncesinde yardımcı kaynak kitaplar konusu gündeme geliyor. Bizim prensibimiz şudur; veli kaynak almak istiyorsa alabilir. Bu konuda hiçbir engel yok ama sadece veli çocuğuna evde pekiştirme amacıyla kullanacaksa alabilir ancak ders kitabının yerini alacak şekilde değerlendirilemez. Buna da ihtiyaç yoktur. Hiçbir okul ve öğretmen çocuklara ‘şu kaynak kitabı şu yayın evinden alacaksınız’ diye bir yönlendirmede de bulunamaz. Veya bu kaynak kitapları almaya zorunlu hale getirecek ödevlendirme, sınavlardan soru sorma gibi uygulamaya da giremez. Bu bizim kırmızıçizgimiz. Geçen dönem ilimizde bununla ilgili 40 tane soruşturma açtık. Mevzuata aykırı hareket ettiği tespit edilen okullarla ilgili işlem gerçekleştirdik. Bu konudaki kararlılığımız bu dönem de devam edecek” dedi. 

GAZİANTEP EĞİTİM ÖĞRETİM ŞANTİYESİ HALİNE DÖNÜŞMÜŞ DURUMDA

Gaziantep’te tekli eğitime geçiş için çalışmaların hızla devam ettiğini belirten Mete, Gaziantep’te 160’a yakın okul inşaatının devam ettiğini belirterek, “Türkiye’de okul inşaatının en fazla yapıldığı illerden bir tanesi Gaziantep’tir. Yatırım en fazla geldiği ve ikili eğitimden kurtulmayla ilgili gayretin en yoğun olduğu ilerden birisiyiz. Şuanda eğitim öğretim şantiyesi haline dönüşmüş durumda. Hâlihazırda devam eden 160’a yakın okul inşaatımız var. Bunların bir kısmını teslim aldık. Bir kısmını da süreç içerisinde alacağız. Bugün okulu teslim aldığımızda hafta içerisinde okulu eğitim öğretime hazır hale getirip hemen faaliyete geçiriyoruz. Yani eğitim öğretim yılı geçti okul açılmadı, çocuklar bir sene bekleyecek diye beklemiyoruz. Bugün teslim aldıysak hemen bir haftada hazır hale getirip faaliyete geçiriyoruz. Şuan itibariyle tekli eğitime geçiş için gayreti sonuna kadar yürütüyoruz. Bu anlamda da ciddi bir destek alıyoruz. Gaziantep’te gerçekten büyük bir çaba var. Dünden çok daha iyi durumdayız, yarın çok daha iyi olacak” dedi.

 

TAŞIMALI EĞİTİM BAŞARILI BİR ŞEKİLDE YÜRÜTÜLÜYOR

Gaziantep’te taşımalı eğitimde bir sorun yaşanmadığını belirten Mete, “Asıl amacımız yerinde eğitim vermek ama öğrenci sayısının azlığı ve eğitim niteliğini de değerlendirerek zaman zaman taşama merkezlerinde öğrenci taşıyoruz. Taşımalı eğitim geçen dönemde çok başarılı bir şekilde yürütüldü. Bu dönemde de öğrencilerimizin yine kendilerine en yakın ve en uygun okulda okuması ile ilgili çabalarımız devam ediyor. İlçelerimiz ihalelerini yaptılar. Eğitim öğretime başladığımızda bir sorun yaşanmayacak” dedi.

ÖĞRETMEN KADROSUNDA YÜZDE 90 SEVİYESİNDE DOLULUK ORANIMIZ VAR

Gaziantep’e son 3-4 yılda yaklaşık 7 bin öğretmen atamasının gerçekleştiğini belirten Mete, “Gaziantep’te sözleşmeli öğretmen uygulamasıyla birlikte son 3-4 yılda yaklaşık 7 bin öğretmen aldık. Bu öğretmenlerin önemli bir kısmı burada kaldı. Gaziantep’e bu yıl da sözleşmeli öğretmen atamasında 340 civarında öğretmen atması yapıldı. 2019-2020 eğitim öğretim yılına başladığımız gün öğretmenlerimizin hepsi görevde olacaklar. Öğretmen açığı oranımız Türkiye’nin herhangi bir şehrinden kötü değil. Öğretmen kadrosunda yüzde 90 seviyesinde doluluk oranımız var. Yüzde yüz doluluk hiçbir zaman olmaz. Milli eğitim Bakanlığı her yeni öğretmen alımında Gaziantep’e ciddi anlamda pozitif ayrıcalık gösteriyor. Geçen sene Gaziantep’te yaklaşık 2 bin ücretli öğretmen görev aldı. Gaziantep’te toplamda 27 bin 300 öğretmen görev yapıyor. Öğretmen açığımız yüzde 10’nun altında. Bu sene de ücretli öğretmen sayısını daha da aşağıya çekmeyi düşünüyoruz. 2019-2020 eğitim öğretim döneminde 1600 civarında ücretli öğretmen görevlendirmesini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

 

erdemli bireyler yetiştirmektir. Kaybolan nesillerin yeniden kazanmanın yolu budur. Bizim Gaziantep Milli eğitim Müdürlüğü olarak yaptığımız projelerin tamamında önceliğimiz ahlaklı, çalışkan, birbirlerine güvenen ve inanan bireyler yetiştirmek. bu bizim öğretim programlarımızın içeriğinde var. Bunu matematik dersinde de, fizik dersinde de, tarih dersinde de yaptırıyoruz. İlkokulda derse başlayan bir öğrencinden beklenti 2 ayda okuma yazma öğrenmesi olmamalı. Bizim birinci sınıf programında öğrenci 1 yıl içerisinde okuma yazma öğrenir. Ama bizim birinci sınıfta beklediğimiz davranış bütünlüğü şudur; Öğrenci sıra arkadaşının haklarına saygı duymasını öğrenir, arkadaşın çantasından bir şey almaması gerektiğini öğrenir, yanındaki öğrenciye kalem ucuyla bir şey batırmamasını öğrenir, yere çöp atmaması gerektiğini öğrenir, başkasına ait yerde bulduğu bir şeyi bu kimin malı demeyi öğrenir. Birinci sınıfta bunu sağlamaya çalışıyoruz. Bunu sağlarsak gerisi zaten gelecek. Velilerimizden beklentimiz bu konuda bizimle işbirliği içerisinde olmalarıdır. Eğitimin tüm paydaşları bizimle işbirliği içerisinde olmalıdırlar. Bu meselenin okulda çözülecek bir mesele olmadığını bilmelerini istiyoruz. Bu anlamda velilerimizden gayret istiyoruz” ifadelerini kullandı.

 

2019-2020 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI TAKVİMİ

2019-2020 eğitim öğretim yılı 9 Eylül'de başlayacak. İlk ara tatil 18-22 Kasım tarihlerine denk gelecek. 1. dönem 17 Ocak 2020 tarihinde sona erecek. Sömestre tatili hafta sonlarıyla birlikte 16 gün olacak ve ikinci dönem 3 Şubat 2020 tarihinde başlayacak. İkinci ara tatil 6-10 Nisan 2020 arasında verilecek. 13 Nisan 2020'de başlayacak ikinci dönem, 19 Haziran 2020 tarihinde tamamlanarak 11 haftalık yaz tatili başlayacak.

9.09.2019 (Haber Merkezi)