Fırat Mümtaz Asyalı anlattı: SANKO Okulları’ndan Yapay Zeka Atağı

Fırat Mümtaz Asyalı anlattı: SANKO Okulları’ndan Yapay Zeka Atağı

SANKO Okulları Genel Müdürü Fırat Mümtaz Asyalı Gaziantep Eğitim Dünyası Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Aslan’ın sorularını yanıtladı.

 

Boğaziçi Üniversitesi Matematik Öğretmenliği Bölümü mezun olan Asyalı özel okul sektöründe çarpıcı bir deneyime sahip. Aynı üniversitede yüksek lisansını tamamlayan Asyalı Türkiye’nin önde gelen özel okullarında yönetici olarak görev yaptıktan sonra 2018 yılında SANKO Okulları Genel Müdürü olarak göreve başladı.

“SANKO Okullarına, Anadolu’da kurulmuş, sektöre liderlik eden, dünya standartlarında eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdüren bir okul olduğunu bilerek geldim” diyen Asyalı uzun süredir çalıştıkları bir konuyla ilgili olarak ta ilk kez konuştu.

Asyalı ”Okulumuz yönetim kurulu başkanı Sayın Adil Konukoğlu ve Danışma Kurulumuz Başkanı Sayın Julide Konukoğlu’nun talimatıyla yaklaşık bir yıldır yapay zeka çalışması yapıyoruz. Yapay zeka ile ilgili anaokulundan liseye kadar ders planlarını hazırladık.” Diye konuştu.

Yapay zekanın küçük yaşta öğretilmesiyle ilgili çalıştıklarını vurgulayan Asyalı “Bu noktada kullandığımız üst düzey yazılımlar ve öğrencilerimizle oluşturduğumuz bir çok proje var” dedi.

SANKO Okulları hakkında da çeşitli bilgiler veren Asyalı en önemli hedeflerinin Gaziantep insanına hizmet olduğunu belirtti.

Gaziantep’te yaşayan insanların iyi ve kaliteli bir eğitim ihtiyacı için yoğun çalıştıklarını ifade eden Asyalı, “Bu hedef doğrultusunda yerel değerler ile evrensel bilgileri harmanlıyoruz. Her öğrencimizin yerel değerlerini bilmesini amaçlıyoruz. Çünkü yerel değerler ile evrensel bilgileri birleştiren insanlar hayatta başarılı oluyor” dedi.

SANKO Okulları Genel Müdürü Fırat Mümtaz Asyalı’nın Ahmet Aslan’ın sorularına verdiği yanıtlar şöyle:

Hocam sizleri tanımakla röportajımıza başlamak istiyorum.

1975 Manisa doğumluyum. İlk, orta ve lise eğitimimize Manisa’da tamamladıktan sonra, Boğaziçi Üniversitesi’nde 1992-1997 yılları arasında Matematik öğretmenliği, 1997-2000 yılları arasında ise aynı üniversitenin Eğitim Bilimleri Enstitüsü’nde Yetişkin Eğitimi üzerine yüksek lisans eğitimi aldım. Uzun süre özel okul sektöründe çeşitli pozisyonlarda yönetici olarak çalıştım.

 

 

Özel okul sektöründeki deneyiminizle SANKO Okulları’na geldiniz. SANKO Okulları için neler söylemek istersiniz?

SANKO Okullarına 1 Ağustos 2018 tarihinde Genel Müdür olarak göreve başladım. SANKO Okullarına, Anadolu’da kurulmuş, sektöre liderlik eden, dünya standartlarında eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdüren bir okul olduğunu bilerek geldim. SANKO Okulları 2001’de kurulurken kentte hizmet felsefesiyle kurulmuş. Amaç, Gaziantep’te yaşayan insanların iyi bir eğitim görmesi olarak belirlenmiş. Bu hedef doğrultusunda yerel değerler ile evrensel bilgiler harmanlanmış. Biz de bu amaç doğrultusunda çalışıyoruz. Her öğrencimizin yerel değerlerini bilmesini amaçlıyoruz. Çünkü yerel değerler ile evrensel bilgileri birleştiren insanlar hayatta başarılı oluyorlar. Okulumuz, öğrencilerin “bütün insan” hedefine uygun çalışır.

Bütün insan derken?

Bütün insan felsefesi, anaokulundan lise son sınıfa kadar verdiğimiz eğitimle akademik mükemmeliyete ulaşmanın yanı sıra, her bir öğrencimizin spor, sanat, sosyal faaliyetler ve kültürel alanda da en üst donanıma sahip bireyler olarak yetiştirmektir. Öğrencilerimizin akademik başarının yanında ilgi duyduğu alanlarda da kendilerini en iyi şekilde geliştirmelerini istiyoruz. Yani bütün; insan akademik yönden güçlü sanat, spor ve kültürel alanlarda kendini geliştiren demektir.

Bu hedef için neler yapıyorsunuz?

Bütün insan akademik ve sosyal hedefleri içeriyor. Bu iki temel alanda gelişimlerini en üst noktaya çıkarmak adına öğrencilerimizi yönlendiriyor ve onlara sayısız olanaklar sunuyoruz.

Hocam izninizle akademik alandan başlamanızı rica edeceğim. Bütün insan hedefinin akademik alanında okulda neler yapılıyor?

Okulumuzda akademik mükemmeliyeti dünya üzerinde kabul görmüş modern eğitim yaklaşımlarıyla gerçekleştiriyoruz. Bunlardan biri tam öğrenme modelidir. Tam öğrenme modeli çerçevesinde, öğrencilerimizin akademik gelişimlerini yakından takip ederek, onların bir üniteyi tamamlarken ya da üst sınıfa geçerken herhangi bir konuda eksiği kalmamasını sağlıyoruz. Bunu kurum içinde uyguladığımız izleme ve başarı testleriyle yapıyoruz.

Farklı testler bize öğrencilerimiz için belirli bir değerlendirme sunuyor. Bu testlerin sonucunda elde ettiğimiz veriler ve nitelikli öğrenci takibiyle öğretim faaliyetlerinde akademik mükemmeliyete ulaşıyoruz. Bu anlamda tam öğrenme modelinden asla taviz vermiyoruz.

İkincisi önemli yaklaşımımız, yaparak-yaşayarak öğrenme ya da aktif öğrenme modelidir. Çünkü öğrencinin merkezde olduğu, sürecin içine alındığı eğitim sisteminin başarılı olacağına inanıyoruz. Bu yöntem ile öğrenciler kalıcı öğrenir. Burada deneylerle, modellemelerle, ürün geliştirme ve öğrenilen bilgiyi uygulamaya geçirmekle; yaparak, yaşayarak, dokunarak öğrenme esastır.

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki, öğrenci öğrenme süreçlerine ne kadar aktif katılırsa öğrenme o kadar kalıcı olur. Üçüncüsü öğrencileri bir bütün olarak değerlendiriyoruz. Öğrencinin güçlü yönlerini tespit ederek beslemek ve geliştirilmesi gereken yönlerini bularak gelişime açık yönlerini geliştirmeye yönelik fırsat yaratma yaklaşımıyla öğrencilerimizde bütünsel gelişimi sağlıyoruz.

Diğer yandan öğrenen okul yaklaşımı ile öğrencilerimize öncelikle kendilerini tanımayı, kişisel vizyon sahibi olma bilincini, yaşam boyu öğrenmeyi, problem çözmeyi, temel iletişim becerilerini, farklılıklara saygıyı ve duyarlılığı öğreterek hayata hazırlanmasını sağlıyoruz.

 

 

Hepimizin bildiği gibi İngilizce evrensel bir dil haline geldi. Gelecekte hangi alanda meslek edinecek olursa olsunlar, İngilizceye ihtiyaç duyacaklar. Bu bilinçle okulumuzda, öğrencilerimizin tümünü İngilizcede anadili seviyesinde hakim kılacak güçlü bir dil programı uyguluyoruz. İngilizceye ek; her bir öğrencimiz ilkokuldan itibaren Almanca ya da İspanyolca dillerinden birini ikinci yabancı dil olarak seçip bu dilde de eğitim alabiliyor.

Sosyal alana gelmek istiyorum.

Bu konuda öğrencilerimizin ilgi alanlarını henüz öğrencilerimiz anaokulundayken tespit ediyoruz. Bu tespitleri velilerle paylaşarak spor ve sanat etkinliklerinde ilerlemesini sağlıyoruz. Çok geniş bir yelpazeye yayılan, öğrencilerimizi farklı ilgili alanlarında geliştirecek zengin sosyal etkinlik listemiz mevcut. Bu etkinlikleri, okul içerisindeki kulüp saatimizde ya da okul sonrası belirlenen saatlerde gerçekleştiriyoruz. Proje tabanlı çalışan bir çok kulübümüz var. Bu kulüpler her öğretim yılının sonunda bir ürün ortaya çıkarıyorlar. Bu ürünlerle ulusal ve uluslararası alanda alınmış pek çok ödülümüz var.

Hocam öğretmen seçiminde çok titiz bir sistem uyguladığınızı duymuştum. Biraz bahseder misiniz?

Doğrudur. SANKO Okullarında öğretmen seçerken belirli kriterlerimiz var. Şunun fakındayız; evet, bir okul öğretmeni kadar okuldur. Bu yaklaşıma yürekten inanıyoruz. Öğretmen seçiminde dört aşamamız var. Ön görüşme, alan bilgisini ölçen yazılı sınav, örnek ders anlatımı ve bunların yanında son olarak referans kontrolü. Bu dört aşamadan başarıyla geçen öğretmenleri kadromuza katıyoruz. Kişisel ilişkilerden öğretmen alımı söz konusu değildir.

Bir öğretmen ihtiyacı olduğunda elimizde olan adaylarla insan kaynakları birimimiz ilk görüşmeyi yapar. Pek çok okulda bu birim yokken okulumuz bünyesinde İnsan Kaynakları birimimizin bulunması bizim bu süreci ne kadar profesyonel yürüttüğümüzün bir başka göstergesi. Bu aşamanın ardından, kıdemi ne olursa olsun alanıyla ilgili sınav yapıyoruz. Barajı geçen öğretmen alanındaki uzmanlara ve okul yönetimine yönelik örnek bir ders anlatır. Buradan alınan notların yanında bir de referans kontrolü ile süreç tamamlanır.

 

SANKO Okulları’nda sizi heyecanlandıran, gelecek adına umutlandıran bir şey var mı?

Olmaz olur mu, tabi ki çok şey var. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen öğretim programını okulumuza özgü çalışmalarla zenginleştirerek uyguluyor olmamız başlı başına büyük ve en önemli bir umuttur. Ancak SANKO Okullarında beni etkileyen konu gelişime açık bir sistemin varlığı, proje odaklı yaklaşımlarımız ve bu sene başlattığımız yapay zeka konusundaki çalışmalarımız.

SANKO Okullarında tüm seviyelerde üst düzey fikir üreten ve tasarım yapan öğrenciler yetişiyor. Bilirsiniz, bilim ve insanlık tarihi farklı fikirlerin ortaya çıkmasıyla ilerler. Okulumuzu bu alanda gelişime açık tutuyoruz. Öğrencilerimizin fikirlerini önemsiyor danışman hocalarla destekliyoruz. Okulumuzun çeşitli projeleri ulusal ve uluslararası alanda derece alıyor. Hatta okulumuz bünyesinde, sekiz projemiz için patent aldık, birçoğu için de patent süreci devam ediyor. Bu başarı öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin nitelikli çabasının ürünüdür.

Bir de yapay zeka demiştiniz. Bu alandaki çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Okulumuz yönetim kurulu başkanı Sayın Adil Konukoğlu ve Danışma Kurulumuz Başkanı Sayın Julide Konukoğlu’nun talimatıyla yaklaşık bir yıldır yapay zeka çalışması yapıyoruz. Biz bu yapay zeka kavramını ana okul, ilkokul, ortaokul ve lisede nasıl öğrencilerimize aktaracağımızın üzerinde duruyoruz. Yapay zeka büyük veriye göre çalışır.

Yapay zekanın diğer teknolojilerden en büyük farkı, büyük veriye göre değerlendirme yapıp karar vermesidir. Biz bu konuda yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Yapay zeka ile ilgili anaokulunda ve liseye kadar ders planları hazırladık. Arkadaşlarımızla dünyada diğer okulların neler yaptığını inceledik. Yapay zekanın küçük yaşta anlatılması için ders planı yaptık. Bu noktada kullandığımız üst düzey yazılımlar ve öğrencilerimizle oluşturduğumuz bir çok proje var.

Son olarak bize SANKOLU öğrenci tanımı yaparsanız neler söylersiniz...

SANKOLU öğrencilerin değerleri ve ilkeleri vardır. Yetiştirdiğimiz her öğrenci ülkenin milli ve manevi değerlerine bağlı ve evrensel bilgi ile donanmış bir şekilde bu okuldan mezun olur. Biz öğrencilerimizin, vatanını seven, ülkesine ve bayrağına bağlı, geçmişini ve tarihini bilen, Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ü doğru anlayan, değerlendiren ve Atatürk ilkelerinden ayrılmadan bu ülkenin gelişimi için çalışan bireyler olarak yetişmelerini sağlıyoruz. Her öğrencimizin evrensel etik ve insani değerlere sahip; dürüst, ahlaki ve etik değerleri özne kılan, kendisini ifade edebilen, soran-sorgulayan, her alanda fark yaratan, ülkesine katma değer yaratacak bireyler olmasını istiyoruz.

 

SANKOLU öğrenci seçtiği meslekte mutlu ve başarılıdır. Çünkü öğrencilerimiz mesleklerini 12-13 yıllık bütünsel bir gelişim ve takibin sonucunda, kendi ilgi ve alanına uygun olarak seçilmiştir. Bu da SANKO Okullarından mezun olan her bir öğrencinin; BÜTÜN İNSAN felsefesi ile yetişmiş, çok yönlü, kendi alanının en iyisi, akademik donanımı en yüksek, entelektüel birikimi üst düzey bireyler olarak hayata atılmalarını sağlar.

15.11.2019 (Haber Merkezi)