Emekli Tuğgeneral İlker Karauz GAÜN'de

Emekli Tuğgeneral İlker Karauz GAÜN'de

Milli Savunma Bakanlığı eski Askeri Başdanışmanı Emekli Tuğgeneral İlker Karauz GAÜN'de öğrencilere seslendi.

Milli Savunma Bakanlığı eski Askeri Başdanışmanı Emekli Tuğgeneral İlker Karauz, Türkiye ile Azerbaycan’ın tarihsel ve stratejik önemli ortaklıkları bulunduğunu belirterek, “Kafkasya coğrafyasının yüzde 60’ı Türk unsurlarından oluşuyor. Jeostratejik açıdan bakıldığında Orta Asya’ya giriş kapısı, Doğu ile Batı arasında bir geçit, petrol ve doğal gaz imkânları ve Rusya Federasyonu açısından Akdeniz ve Basra Körfezi’ne uzanan jeopolitik bağlantı hattıdır. Bu nedenle de çok önemlidir” dedi.

 

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN)  Yurtdışındaki Türkler ve Akraba Toplulukları Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü tarafından hazırlanan, ‘Kafkas İslam Ordusu Tarihi Perspektifinde Tarihten Günümüze Türkiye Azerbaycan Stratejik Ortaklığı’ konulu konferans veren Karauz, 28 Mayıs 1918’de bağımsızlığını ilan eden Azerbaycan ile Osmanlı İmparatorluğu arasındaki ilişkinin, Nuri Paşa komutasındaki Kafkas İslam Ordusu’nun bağımsızlık ilanını takiben Azerbaycan’a gelmesiyle yeni bir boyut kazandığını vurgulayarak, “30 Ekim 1918’de imzalanan Mondros Ateşkes Anlaşmasının ardından Osmanlı askerleri tüm Azerbeycan’ı olduğu gibi, Nahçıvan’ı da terk etmek zorunda kaldı. Ancak 15. Kolordu Komutanı Kazım Karabekir Paşa’nın talimatıyla hareket eden Binbaşı Halil Bey bazı askerleriyle birlikte ordudan istifa ederek, Ermeni saldırılarına karşı savunma birlikleri oluşturmak üzere Nahçıvan’a geçti” dedi.

 

Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Türk Kapısı’, Kazım Karabekir Paşa’nın ‘Şark Kapısı’ olarak nitelediği Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nin, Türk Cumhuriyetleri arasında Türkiye ile fiziki bağlantısı bulunan tek toprağa sahip olması nedeniyle Türkiye için özel bir anlam ve önem taşıdığını söyleyen Karauz, sözlerini şöyle tamamladı: “Azerbaycan’ı değerlendirmek için Dünya hâkimiyet teorileri büyük perspektiften, pencereden görmek gerekir. Dünya hâkimiyet teorilerini bilmeden Kafkasları, Kafkasları bilmeden de Azerbaycan’ı ve Türkiye’yi değerlendirmek son derece yanlış olur. Kafkasya 70 etnik grup, 10 bin 40 lehçe var ve bu coğrafyanın büyük bir kısmı yüzde 60’ı Türk unsurlarından oluşuyor. Jeostratejik açıdan bakıldığında Orta Asya’ya giriş kapısı, doğuyla batı arasında bir geçit, petrol ve doğal gaz imkânları ve Rusya Federasyonu açısından Akdeniz ve Basra Körfezi’ne uzanan jeopolitik bağlantı hattıdır.”

 

Konferans sonunda GAÜN Genel Sekreteri Doç. Dr. Ayhan Doğan ve GAÜN Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yunus Emre Tansü tarafından günün anısına Emekli Tuğgeneral Yücel Karauz’a hediye takdim ettiler. Konferansı, GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür’ün yanı sıra çok sayıda öğrenci ilgiyle dinledi.

12.03.2020 (Haber Merkezi)