Dr. Serdar Tolay: Engelsiz Yaşam merkezi engellilere umut oluyor

Dr. Serdar Tolay: Engelsiz Yaşam merkezi engellilere umut oluyor

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Daire Başkanı Dr. Serdar Tolay Gaziantep Eğitim Dünyasına konuştu.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından faaliyete geçirilen Engelsiz Yaşam Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, bireysel ve grup eğitimlerin yanı sıra uygulamalı eğitim modelleriyle engellileri yaşama hazırlıyor.

Açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan tarafından yapılan merkez, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından tahsis edilen arsa üzerine 13.800 m² kapalı ve 18.640m2 açık alandan oluşuyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Daire Başkanı Dr. Serdar Tolay merkezin Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in engellilere dönük özel ilgisi sonucu ortaya çıktığını söyledi.

 

Tolay, “Engelsiz Yaşam Merkezi Sayın Bakanımız,  Büyükşehir Başkanımız Fatma Şahin’in çabaları ile oluştu. Bakanımız Aile ve Politikalar Bakanı olduğu dönemde  engelliler ile ilgili çok önemli hizmetler yaptı. Gaziantep’te belediye başkanı olunca Türkiye’de ilk defa Engelliler Daire Başkanlığı’nı kurdu. Burada engelliler için neler yapacağımızı yerel yönetimler açısından düşündük ve böyle bir merkez fikri oluştu.” Dedi.

 

Gaziantep genelindeki engelliler sayısına bakarak Avrupa ve Tükiye’de  engelilere dönük yapılan merkezleri inceleyerek çalışmaya başladıklarını kaydeden Tolay, mimari açıdan uygun ve  özel bir yapı oluşturduklarını söyledi.

 

Engelli bireylerin günlük yaşam becerilerini kolaylaştırıyoruz

Tolay, zihinsel, bedensel, görme, dil ve konuşma, işitme, özel öğrenme güçlüğü, yaygın gelişimsel destek eğitim programı konularında hizmet verdiklerini, Milli Eğitim Müfredatına bağlı çalıştıklarını vurgulayarak “Bizim bu merkezin en büyük özelliği engellilerin sosyal alandaki hayatlarını kolaylaştıracak nitelikte olması. Meslek edindirmeye dönük sanatsal uygulamalı faaliyetlerimiz var. Uygulama evimiz var. Engelli bireylerin günlük yaşam becerilerinin (yemek hazırlama, yatak düzeltme, çamaşır yıkama vb.) geliştirilebileceği eğitim odası ile günlük hayatı kolaylaştırıyoruz.” Diye konuştu.

Engelli şefler yetiştireceğiz

Engellileri sosyal alanlarda zenginleştirecek, rehabilite edecek spor salonu, yarı olimpik yüzme havuzu, karanlık oda, fitness salonu, uzay, elektro ve egzersiz terapiyle hidroterapi havuzu gibi aktivitelerin yapılabileceği bir merkez hayata geçirdiklerini ifade eden Tolay “Kapalı spor salonumuz, yüzme havuzumuz var. 4 adet uygulama atölyemiz var. Burada  robotik, güzel sanatlar, ahşap ve müzik alanlarında çalışmalar yapılıyor. Özellikle müzik alanında  otistik çocuklar da çok başarılı olanlar çıkabiliyor. Yine merkezde 1 adet Gastronomi Mutfağı Atölyemiz var. Atölyelerimizde engelli şefler yetiştirmek için gastronomi mutfağı kurduk. Yedi adet fizik tedavi odamız dünya standartlarında kurgulandı. Manuel Terapi, Uzay Terapi, Elektro Terapi, Egzersiz Terapi, Hidroterapi Havuzu, Duyu Bütünleme ve Snoezelen (Karanlık Oda)  da engelli kardeşlerimizin hizmetindeyiz.” Dedi.

Mola Evi kuracağız

Engelli bireylere sahip ailelerin yaşadıklarını sıkıntıların farkında olduklarını belirten Tolay yapmayı planladıkları yeni çalışmalarla aileleri rahatlatacaklarını söyledi. Tolay, bu çalışmaların başında Türkiye’de ilk olacak olan Mola Evi’nin geldiğini söyledi.

Engelli ailelerle ilişkileri, Mola Evi ve merkezlerine yöneltilen yerel eleştirilere cevap veren Tolay sözlerine şöyle devam etti:

Mola Evi diye bir bölüm kuruyoruz. Mola Evinde mesela diyelim ailenin bir düğünü var, taziyesi var. Veya aile umreye gidecek geziye gidecek. Yine ilimize ziyarete gelen turistlerin engelli bireyleri olduğunda çocuklarını yanımıza alacak ve belli bir süre onlara bakacağız.Bu Mola Evi engelli ailelerin en büyük yardımcısı olacak.

 

Aileler sosyal inceleme ve çalışma ekibimiz çok yakından ilgileniyor. Bu ekip aileleri ziyaret ederek evde engelli çocuğun yaşam şartlarını zorlaştıran etkenleri tespit ediyor. Bu çalışma tek seferlik değil sürekli yapılan bir çalışma. Aileleri her yönden bütüncül olarak inceliyoruz.

Aileler buraya  geldiklerinde aslında biraz nefes alıyorlar. Şunu belirtmek isterim; burası bakın tüm memleketindir. Gaziantep ilimizde ikamet eden ve kayıt altına alınan toplam 109.355 engelli birey bulunmakta. İlimizde 10.855 engelli bireyin rehabilitasyon hizmeti 73 adet Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri tarafından verilmekte. Kimsenin ekmeğiyle oynama gibi bir derdimiz yok. Biz ulaşılamayan bireyleri alacağız. Şu ana kadar zaten hep böyle yaptık. Zamanla taşlar yerine oturacak ve o konudaki kaygılar bitecek. Kriterleri herkes yerine getidiğinde bu konudaki sıkıntılar bitecek.

Engelsiz Yaşam Merkezi olarak rehabilitasyon merkezlerinden hizmet almayan 98.500 engelli bireyin, gazi ve ailelerinin rehabilitasyon, psikososyal destek ve ilgili hizmetlerinin planlı, programlı, etkin bir şekilde yürütülmesi esası merkezimizim temel hedefini oluşturmakta. 

 

 

 

 

10.06.2019 (Haber Merkezi)