Bahattin Kayalı İlkokulu’ndan eTwinning projeleri

Bahattin Kayalı İlkokulu’ndan eTwinning projeleri

Gaziantep Bahattin Kayalı İlkokulu 3/C sınıfı öğretmeni Zafer Özer ve öğrencileri üçü Avrupa biri ulusal olmak üzere dört eTwinning projesi yürüttü.

Özer ve öğrencileri Origami ile Eğlenceli Öğrenme, Geleceğimiz Elimizde, Sağlıklı Yaşam Mutlu Gülüşler projelerini Avrupa ile Atatürk Çocukları projesini ise ulusal alanda yürüttü.

Proje danışmanı öğretmen Zafer Özer 2023 Vizyon Belgesi ışığında proje tabanlı eğitim ile çocuklarda başarıyı en üst düzeye çıkarmaya çalıştıklarını söyledi.

Özer, “Öğrencilerimiz, projeleri ve projelerin etkinliklerini yaparken beyin fırtınası yapıp, çıkan fikirler doğrultusunda çalışmaya başlar. Çalışmaları çocukların bizzat kendilerinin yapmasının, becerilerini geliştireceğine inanıyorum. Çocuklar proje tabanlı öğrenme modelleri ile hem kendilerini hem de çevrelerini daha iyi tanıyorlar. Projelerin uygulanma süreci öğrencilerin öğrenme becerilerini geliştirerek kendilerini keşfetmelerini sağlıyor.” Diye konuştu.

 

Yaptıkları projeler hakkında bilgi veren Özer, Origami ile eğlenceli öğrenme projesini bir çok Avrupa ülkesi ile birlikte sürdürdüklerini belirtti.

Özer, “Origami japon kağıt katlama sanatıdır. Origaminin temel prensibi bir parça kağıt ve hayal gücü kullanılarak neler yapabileceğini öğretmektir. Çocuklar için hem öğretici hem de eğlendirici bir oyundur. Origami çalışmaları çocuklarda öğrenme yeteneğinin gelişmesine, yaratıcılık potansiyellerinin ortaya çıkmasına, kağıdın farklı biçimlerde katlanmasıyla ortaya çıkan figürler ile çocuklarda başarma hissinin güçlenmesine yardımcı olur. Sanatsal bir ürün ortaya koyarken kendi düşüncelerini ve duygularını kullanması çocuğun kendisine olan güvenini artırır. Origami projesini yaparken çocuklar bir şeyler üretme anını sınıfın karşısında arkadaşları ile aynı anda yaşayarak öğrenirler.” dedi.

35’i yabancı 73 kişi ile birlikte yürüttükleri Geleceğimiz Elimizde projesi ile öğrencilere doğayı sevmeyi, kaynakları tasarruflu kullanmayı, atık maddelerin doğada kayboluş sürelerini, suyun tüm canlılara ait olduğunu ve su tasarrufunun nasıl yapıldığını, doğayı kirleten maddelerin kullanımına artık son verilmesi gerektiğini, havayı kirleten gazların salınımını azaltılması gerektiğinin anlatıldığını vurgulayan Özer, “Öğrencilerimiz bunları bizzat kendileri sunumlar yaparak öğrendiler. Dünyamızın önemini 22 Nisan dünya gününde çeşitli etkinlikler yaparak kavradılar ve bunu tüm okula gösterdiler. Proje kapsamında çeşitli kurum ve kurumlardan gelen uzman ekipleri dinleyerek bilgilendiler. Sıfır atık projesi kapsamında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Çevre koruma ve kontrol daire başkanlığı birimi çevre mühendisleri ve tiyatro ekibi, sıfır atığa dair her şeyi, geri dönüşüm, çevre bilinci, tasarruf ve atık maddelerin doğada kayboluş sürelerini tiyatro oyunları ile sergilediler.” Dedi.

Sağlıklı Yaşam Mutlu Gülüşler projesi hakkında da bilgiler veren Özer, “Bu projeyi 32 si yabancı 55 yerli ortak ile işbirliği içinde yürüttük. Proje ile sağlıklı yaşamanın kurallarını öğrenip, sağlıklı yaşamayı davranış haline getirecek kazanımlar elde edilmesini sağlamaya çalıştık. Öğrencilerimiz bu süreçte yeterli ve düzenli beslenmeyi öğrendiler. Sağlıklı yaşam için fiziksel aktivitenin önemini kavradılar. Sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite için farkındalık oluşturdular. Sınıfta meyve günü, yoğurt günü yaptılar. Kahvaltılarımızdaki besin guruplarını öğrendiler. Besinleri, besin guruplarına göre kategorize etmeyi öğrendiler.” açıklamasında bulundu.

Ulusal alanda yaptıkları Atatürk Çocukları projesi ile Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatını, Milli Mücadele yıllarını, yaptığı devrimleri, fikirlerini, kişisel özelliklerini, bilim, teknik, sanat anlayışını, anılarını ve eserlerini öğrencilere tanıttıklarını söyleyen Özer hem okul hem de öğretmenliğini yaptığı sınıf olarak daha farklı projelerle Gaziantep eğitimine katkı sunmaya devam edeceklerini belirtti.

 

 

 

27.05.2019 (Haber Merkezi)